Կարմիր խաչի միկրոավտոբուսով բուժառուներ են տեղափոխվել Հայաստան
Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարությունը իրազեկում է, որ հունիսի 10-ին ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ և իրենց կողմից տրամադրված միկրոավտոբուսով, 16 բուժառու և նրանց ուղեկցողները տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ,  19 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հաշվի առնելով առողջական հիմքով տեղափոխվող անձանց մեծ քանակը՝ որոշում է կայացվել այդ օրվա տեղափոխությունն իրականացնել միկրոավտոբուսով, որի կադրերը ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածել են այնպիսի անկյունից, որ չերևա Կարմիր խաչի նշանը»,- նշում են :

Красный Крест перевез 16 пациентов из блокадного Арцаха в Армению
Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщает, что 10 июня из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Армения при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста 16 пациентов и их сопровождающие были доставлены в специализированные Медцентры РА.
Согласно информации Минздрава Арцаха, 19 пациентов, которые в рамках госзаказа были направлены на лечение в Армению, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
«Учитывая большое количество перевозимых по состоянию здоровья лиц было принято решение осуществить их транспортировку в этот день на микроавтобусе, кадры которого были распространены азербайджанскими СМИ с такого ракурса, чтобы знак Красного Креста был не виден, заявили в ведомстве», – отмечают из Минздрава РА.