Աբրահամյան. Կառավարությանը խնդիրը ոչ թե կոնկրետ օրենքով սահմանված առաջնահերթություններն են, այլ թիվ, պլան կատարելը»
10:06 12/06/2023
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քատուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Վարժական հավաքների կարևոր սկզբունքների պահպանման անհրաժեշտության մասին բազմիցս եմ խոսել, սակայն դրանց առանցքային նպատակները երկրորդ պլան են մղված:
Ինչո՞վ բացատրել երևույթը, երբ հավաքների են հրավիրվում 3-4 տարի առաջ պարտադիր ժամկետային զինծառայություն անցած, 44-օրյա պատերազմին մասնակցած անձինք:
Մի կողմ դնենք պատերազմին նրանց մասնակցությունը: Եթե վերջիններս 3 տարի առաջ ծառայության մեջ են գտնվել, ապա դեռ «նորմալ մարզավիճակում են» և նրանց վարժական հավաքների ներգրավելու նպատակահարմարություն չկա:
Եթե գլխավոր խնդիրը պահեստազորի մարտունակության հարցն է, ապա հավաքների առաջին հերթին պետք է ներգրավել այն անձանց, ովքեր 7-8 ու ավել տարի առաջ են ծառայել ու ակնհայտորեն նրանց հետ աշխատելու տեղ կա:
Բացառություն կարող են լինել հերթական կոչումի կամ նոր զինատեսակների մասնագիտացման հետ կապված հավաքները:
Իսկ երբ պաշտպանության նախարարությունը համալսարանական կրթության ավարտին` դիպլոմ ստանալուց առաջ, վարժական հավաքի ծանուցագիր է տալիս պատերազմի մասնակցին, ապա դա խոսում է այն մասին, որ կառավարությանը խնդիրը ոչ թե կոնկրետ օրենքով սահմանված առաջնահերթություններն են, այլ թիվ, պլան կատարելը»։

Тигран Абрамян: Ключевые цели проведения учебных сборов отодвинуты на второй план
«Многократно заявлял о необходимости сохранения важных принципов проведения учебных сборов, однако, их ключевые цели отодвинуты на второй план.
Чем объяснить явление, когда на сборы приглашают военнослужащих, прошедших обязательную срочную военную службу 3-4 года назад, лиц, которые участвовали в 44-дневной войне.
Оставим в стороне их участие в войне. Если они в последние 3 года находились на службе, то пока ещё находятся в “нормальной форме” и нецелесообразно привлекать их в учебные сборы.
Если главная задача заключается в боеспособности резервистов, то в сборах должны быть задействованы в первую очередь те лица, которые служили 7-8 и более лет назад и с ними явно стоит поработать.
Исключением могут стать учебные сборы, связанные с получением нового звания или освоением новых видов вооружения.
А, когда министерство обороны к концу университетского образования – перед получением диплома, вручает повестку о прохождении учебных сборов, то это говорит о том, что перед правительством стоят задачи не по выполнению установленных по конкретному закону приоритетов, а выполнение плана».