Հայ շախմատիստները չեն մեկնի Բաքու
Հուլիսի 30-ից օգոստոսի 24-ը Բաքվում կանցկացվի շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկությունը, որին կմասնակցի 206 շախմատիստ։ Հայաստանից աշխարհի գավաթի մասնակցության ուղեգրեր ունեն գրոսմայստերներ Գաբրիել Սարգսյանը, Սամվել Տեր-Սահակյանը, Հովհաննես Գաբուզյանը, Շանթ Սարգսյանը և Հայկ Մարտիրոսյանը։ Կանանց աշխարհի գավաթի խաղարկության մասնակցության իրավունք Հայաստանից ունեն Էլինա Դանիելյանը, Աննա Սարգսյանը, Լիլիթ Մկրտչյանը։ Սակայն հայ շախմատիստները որոշել են չմասնակցել շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկությանը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի  գործադիր տնօրեն Արմեն Գևորգյանն ասաց, որ ֆեդերացիայում հանդիպում է կայացել շախմատիստների հետ, ովքեր էլ որոշել են, որ շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկությանը չեն մասնակցի։
«Անհատական մրցաշար է, շախմատիստները գտել են մասնակցելը ոչ նպատակահարմար։ Այսօրվա պայմաններում մեր պետությունների միջև լարվածություն կա, իսկ շախմատի դեպքում շատ գործառույթներ կան, որոնք ազդում են խաղի ընթացքի վրա։
Մեր շախմատիստները գտան, որ լարված մթնոլորտում բացառվում է լիարժեք խաղ ցուցադրել ու լիարժեք շախմատ խաղալ, դրանից ելելով՝ հրաժարվեցին մասնակցելուց»,- ասաց Ա. Գևորգյանը։
Նա նշեց, որ այս որոշման մասին հայտնել են Շախմատի միջազգային ֆեդերացիային՝ ՖԻԴԵ։
Ա.Գևորգյանը նշեց, որ իրենք նախապես դիմել էին ՖԻԴԵ-ին՝ հնարավորության դեպքում անցկացման երկիրը տեղափոխել։ Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան երաշխավորել է հայ շախմատիստների անվտանգությունը Բաքվում։
«Պատկերացնում եք՝ թեև երաշխավորմանը, ինչ հետևանք կարող էր ունենալ։ Մարդիկ ժամերով նստում են, պայքարում, խաղում։ Դժվար կլինի նման լարված մթնոլորտում խաղալը»,- ասաց Ա.Գևորգյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ իրենց այս որոշումը որևէ կերպ չի կարող անդրադառնալ հետագա մրցաշարերում մասնակցության վրա։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Հայաստանի հավաքականի նախկին առաջատար, այժմ ԱՄՆ դրոշի ներքո հանդես եկող Լևոն Արոնյանը գրառում էր արել՝ նշելով, որ երկընտարնքի առաջ է՝ գնալ Բաքու, թե ոչ. «Երկընտրանքի առջև եմ. ես՝ որպես մարդ, որը շատ է սիրում աշխարհի գավաթը, կցանկանայի մասնակցել 2023 թվականի աշխարհի գավաթին, բայց որպես հայ ինձ ապահով չեմ զգա Ադրբեջանում՝ Բաքվում։ Քանի որ ՖԻԴԵ-ն խթանում է հիբրիդային ձևաչափը, ես ավելի քան պատրաստ եմ խաղալ որևէ հնարավոր վայրից»։

Армянские шахматисты не поедут в Баку
В Баку с 30 июля по 24 августа 2023 года пройдет Кубок мира по шахматам. На данный момент в открытой категории турнира утверждены 146 из 206 участников, в женской – 71 из 103. От Армении путевку на Кубок мира завоевали гроссмейстеры Габриел Саркисян, Самвел Тер-Саакян,  Ованнес Габузян, Шант Саркисян и Айк Мартиросян. Среди женщин – Элина Даниелян, Анна Саркисян и Лилит Мкртчян. Однако армянские шахматисты решили не участвовать в розыгрыше Кубка мира в Баку.
В беседе с корреспондентом Panorama.am исполнительный директор Федерации шахмат Армении Армен Геворкян указал, что в Федерации состоялась встреча с шахматистами, которые решили, что не будут участвовать в розыгрыше Кубка мира в Баку.
«Это индивидуальный турнир, участие в котором шахматисты сочли нецелесообразным. В сегодняшних условиях налицо напряженность между нашими государствами, и в случае с шахматами существует множество факторов, влияющих на ход игры.
Наши шахматисты сочли, что в напряженной обстановке невозможно показать полноценную игру, исходя из этого, они отказались от участия», – сказал А. Геворкян.
Он отметил, что о данном решении уведомлена Международная шахматная федерация (ФИДЕ).
По словам Геворкяна, они заранее обращались в ФИДЕ с просьбой перенести страну проведения мероприятия, если это возможно. Международная шахматная федерация гарантировала безопасность армянских шахматистов в Баку.
«Вы можете себе представить, какие последствия могли быть – даже при гарантии. Люди сидят часами, борются, играют. В такой напряженной атмосфере играть будет сложно», – сказал А.Геворкян.
Он также сообщил, что это их решение никак не может повлиять на их участие в будущих турнирах.
Напомним, что несколько дней назад Левон Аронян, бывший лидер сборной Армении, выступающей сейчас под флагом США, сделал запись, отметив: «Я оказался перед дилеммой. Как человек, который очень любит Кубок мира, я хотел бы принять участие в Кубке мира 2023 года, но, как армянин, я не буду чувствовать себя в безопасности в Баку. Поскольку ФИДЕ продвигает гибридный формат, я более чем готов играть с любого возможного места».