ԵՄ-ն մեծ հույսեր է կապում Բրյուսելում հուլիսին նախատեսված հանդիպման հետ. Բորել
ԵՄ առաքելությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման պրոցեսի մի մասն է, բայց այն չի կարող ամբողջությամբ փոխարինել գործընթացին. միակ լուծումը դիվանագիտական տիրույթում է։ Հակամարտող կողմերը ցանկություն են հայտնել շարունակելու բանակցություններն, ու հաջորդ հանդիպումը կայանալու է Բրյուսելում, որի հետ ԵՄ-ն մեծ հույսեր է կապում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Եվրոպական խորհրդարանում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները և Լեռնային Ղարաբաղում ու Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Բորելի դիտարկմամբ՝ Լաչինի միջանցքում առկա իրավիճակն անշուշտ հարուցում է միջազգային հանրության անհանգստությունը, սակայն ԵՄ-ն հասանելիություն չունի միջանցքում տեղակայված անցակետին, հետևաբար զրկված է լիարժեք դիտարկում իրականացնելու հնարավորությունից։
«ԵՄ-ն շահագրգռված է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմամբ և այդ նպատակով իրականացնում է ինչպես մարդասիրական բնույթի նախաձեռնություններ, այնպես էլ անմիջական ջանքերով նպաստում է խաղաղությանը միտված բանակցություններին։ Մենք ներգրավված ենք նաև կոնֆլիկտի ընթացքում անհետ կորած անձանց գտնելու և նոր բախումներից հակամարտող կողմերին զերծ պահելու աշխատանքներում»,- ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։

Миссия ЕС является частью мирного процесса между Арменией и Азербайджаном, но не может полностью заменить этот процесс: единственное решение находится в дипломатической сфере. Конфликтующие стороны выразили желание продолжить переговоры, и следующая встреча состоится в Брюсселе, и на нее ЕС возлагает большие надежды.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-председатель Европейской комиссии, верховный представитель ЕС союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в ходе обсуждения в Европарламенте на тему «Отношения между Арменией и Азербайджаном и ситуация в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре».
По словам Борреля, текущая ситуация в Лачинском коридоре, безусловно, вызывает озабоченность международного сообщества, однако ЕС не имеет доступа к установленному в коридоре КПП, поэтому лишен возможности осуществлять полноценное наблюдение.
«ЕС заинтересован в установлении мира на Южном Кавказе и с этой целью реализует как гуманитарные инициативы, так и напрямую способствует переговорам, направленным на мир. Мы также занимаемся поиском пропавших без вести во время конфликта и в работе по удержанию конфликтующих сторон от новых столкновений», – сказал глава дипломатии ЕС.