Նախկինում ստորագրված փաստաթղթերը խախտվել են, և չկա որևէ երաշխիք, որ Ադրբեջանը չի խախտի նորերը․ եվրապատգամավոր
20:14 13/06/2023
Լաչինի միջանցքով (Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններն իրար կապող ճանապարհ) ազատ տեղաշարժի հարցն ամրագրված է փաստաթղթով, սակայն այս պահին այն փաստացի արգելափակված է։ 1lurer.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ստրասբուրգում ընթացող Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստին՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները և իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում» թեմայով քննարկման ժամանակ, հայտարարել է եվրապատգամավորներից Քերեն Մելքիորը։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է միջազգային դիտորդական առաքելություն՝ վեր հանելու, թե ինչպես պետք է ապահովվի միջանցքի հասանելիությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրին՝ պատգամավորը նշել է, որ նախկինում ստորագրված փաստաթղթերը խախտվել են, և չկա որևէ երաշխիք, որ Ադրբեջանը չի խախտի նորերը։
Պատգամավորի ելույթին արձագանքել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը՝ նշելով, որ երբեմն համաձայնագրերի կատարումը հնարավոր չի լինում ապահովել, և իրավիճակը մտնում է փակուղի։
Բորելը կոչ է արել լավատես լինել, քանի որ փաստաթղթերի թեկուզ մասնակի կյանքի կոչմամբ հնարավոր է եղել կանխել զինված բախման հերթական բռնկումը տարածաշրջանում։
Արձագանքելով՝ պատգամավորն անդրադարձել է ռազմագերիների խնդրին՝ հարցնելով, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվում նրանց վերադարձն ավահովելու համար։ Բորելը պատասխանել է, որ նման խնդիրները կարող են լուծվել միայն շարունակական բանակցությունների միջոցով։

Нет никакой гарантии, что Азербайджан не нарушит возможные договоренности с Арменией: депутат Европарламента
20:16 13/06/2023
Вопрос свободного передвижения по Лачинскому коридору закреплен документом, но на данный момент он фактически заблокирован. Об этом на пленарном заседании Европарламента в Страсбурге заявила депутат Европейского парламента от Дании Карен Мельхиор, информацию передает 1lurer.am.
По его словам, необходима международная наблюдательная миссия, чтобы показать, как должен быть обеспечен доступ к коридору.
Касаясь возможного мирного договора между Арменией и Азербайджаном, депутат отметила, что ранее подписанные документы были нарушены, и нет никаких гарантий, что Азербайджан не нарушит новые.
На выступление депутата отреагировал глава европейской дипломатии Жозеп Боррель, отметив, что иногда не удается обеспечить выполнение договоренностей, и ситуация заходит в тупик.
По словам Жозепа Борреля, предпринимаются усилия по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта, стороны также выразили готовность к продолжению переговоров.