Դրսից մոդերատորություն անելու ցանկություն ունեցեղներ շատ կան.Զախարովան՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորման մասին
15:35 15/06/2023
Հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը Ռուսաստանի Դաշնության մասնակցության գործընթացը շարունակվում է առանց արձակուրդային ընդմիջումների կամ ինչ-որ հանդարտության։ Այդ մասին հունիսի 15-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք այս թեմայի հետ առնչվում ենք անընդհատ, պարբերաբար, տարբեր ուղղություններով: Տեսնում եք ակտիվություն ամենաբարձր մակարդակով՝ հանդիպումներ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարության հետ, տեսնում եք, թե ինչպես են աշխատում արտգործնախարարները, տեսնում եք, որ մենք ունենք հատուկ ներկայացուցիչներ այս հարցում։
Եվ, իհարկե, մեր դեսպանատներն ու մեր փորձագետները աշխատում են ամենօրյա ռեժիմով, դրանք ոչ միայն արտաքին գործերի նախարարություններն են, այլ նաև նրանք, ովքեր ապահովում են անմիջականորեն տարածաշրջանի անվտանգությունը, սահմանապահները և այլն։ Եթե հանդիպումների կոնկրետ ժամկետների մասին եք խոսում, երբ դրանք ծագեն, մենք անպայման կկիսվենք այդ տեղեկատվությունը ձեզ հետ: Բայց գործընթացն ընթացքի մեջ է, և հանդիպումները կա՛մ ինչ-որ փուլի, գործընթացի ավարտ են, կա՛մ որոշակի ձեռնարկումների մեկնարկ։ Եվ գործընթացն ինքնին շարունակվում է առանց ընդմիջումների, արձակուրդների, առանց հանգստի»,-ասել է Զախարովան։
«Այլ հարց է, որ հիմա, իհարկե, ինչպես տեսնում ենք, կան շատ մարդիկ, ովքեր ցանկանում են մոդերատորություն անել դրսից, ընդհանուր առմամբ ցնցող նորություններ կան, որ Միացյալ Նահանգները, գուցե, նույնիսկ ուժային մեթոդներ է օգտագործում դրա համար: Սա, անշուշտ, կարգավորման գործընթացում հատուկ որևէ լրացուցիչ տարր չի մտցնում, միայն բարդացնում և հետ է շպրտում այն:
Բայց մենք նաև հասկանում ենք, թե ինչու է դա արվում, քանի որ 2020 թվականից սկսած մեր երկրի նախաձեռնողական քայլերը, որպես իրական միջնորդ, և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի իրական բարեկամ, որը ցանկանում է կարգավորել այս իրավիճակը, իհարկե, դրանք, հավանաբար, առաջացրել են խոկ և արգելում: Որովհետև երկարաժամկետ բարդ հակամարտությունը վերջապես հնարավորություն ստացավ գործնական առումով կարգավորման։ Եվ մեր զորակազմերը, որոնք տեղակայված են, և մեր դիվանագիտական ջանքերը, և տնտեսական բլոկը, որն այժմ աշխատում է փոխվարչապետ Օվերչուկի հովանու ներքո՝ կարգավորումը գործնական հյուսվածքով լցնելու համար, այս ամենընրանց հանգիստ չի տալիս: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ մոդերատորների և միջնորդների անվան տակ հանդես են գալիս նրանք, ովքեր այս տարածաշրջանում չեն ցանկանում խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Захарова – об армяно-азербайджанском урегулировании: Очень много желающих помодерировать со стороны
Процесс участия РФ в армяно-азербайджанском урегулировании идет без перерывов на отпуски или какое-то затишье. Об этом заявила на брифинге 15 июня официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Мы занимаемся этой темой на постоянной основе, регулярно, по разным линиям: вы видите активность на высшем уровне – встречи с руководством Азербайджана и Армении, видите, как работают министры иностранных дел, вы видите, что у нас есть спецпредставители по этому вопросу.
И, конечно, наши посольства и наши эксперты работают просто в ежедневном режиме, это не только министерства иностранных дел, но и те, кто обеспечивают безопасность непосредственно в регионе, пограничники и т.д..Если вы говорите о конкретных датах встреч, то по мере их возникновения мы будем обязательно этой информацией с вами делиться. Но сам процесс идет, а встречи являются либо завершающими какой-то этап, процесс, либо дающими старт определенным начинаниям. А сам процесс идет без прерывания на перерывы, отпуски, без какого-то затишья», – сказала Захарова.
«Другое дело, что сейчас, конечно, как мы видим, очень много желающих помодерировать со стороны: сейчас появились вообще сногсшибательные новости о том, что США, возможно, для этого даже силовые приемы используют. Это, конечно, точно не привносит никакого дополнительного элемента именно в процесс урегулирования, только его усложняет и отбрасывает назад.
Но мы тоже понимаем, почему это делается: потому что с 2020 года те инициативные шаги, которые предприняла наша страна в качестве реального посредника, реального друга и Армении, и Азербайджана, которая хочет урегулировать эту ситуацию, они, конечно, вызвали, наверное, шок и оторопь. Потому что многолетний сложнейший конфликт, наконец, получил возможность для своего урегулирования в практическом плане. И наши контингенты, которые развернуты, и наши дипломатические усилия, и тот экономический блок, который сейчас под эгидой вице-премьера Оверчука работает для наполнения урегулирования практической тканью, вот это все им не дает покоя. Мы прекрасно понимаем, что под видом модераторов и посредников сейчас во многом выступают те, кто не желают этому региону мира и стабильности, процветания», – отметила представитель МИД РФ.