Աթանեսյան. 12 ժամում դատարան կներկայացվի Աշոտյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն
15:07 15/06/2023
«Արմեն Աշոտյանը ձերբակալվել 24 ժամով։ 12 ժամում պետք է դատարան ներկայացվի կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն»,-Քննչական կոմիտեի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
Նրա ներկայացմամբ, որոշման մեջ որպես ձերբակալման հիմք նշված է, որ նա խախտել է խափանման միջոցւ պայմանները։
«Ինչո՞վ է խախտել, նշված չէ։ Քննիչին այդ հարցն ուղղեցի, պարզաբանում չեմ ստացել։ Դրան զուգահեռ լրացվել է մեղադրանքը, ոչ թե փաստական մասը, այլ որակումները։ Ամբողջությամբ նույն մեղադրանքն է, որ շուրջ մենք ութ ամիս չենք հարցաքննվել։ Կարելի է  ասել մեզ հետ քննություն չի կատարվել։ Մի հոդված են ավելացրել՝ վատնման կազմակերպում։ Մեղադրանքի մասին երկու բառով խոսեմ՝ այն պարզապես ծիծաղելի է»,-ասաց Աթանեսյանը։
Փաստաբանը նկատեց, որ վատնման կամ փողերի լվացման դեպքում ինչ-որ գումար պետք է կորի, մինչդեռ գումար չի կորել, այն դարձել է անշարժ գույք, որը հենց այս պահին պատկանում է  բժշկական համալասարանին, արժե երկու անգամ թանկ, քան այն պահին, երբ ձեռք է բերվել։
«Պարոն Աշոտյանը սա որակում է որպես քաղաքական հետապնդում՝ կապված Արցախը հանձնելու ազգակործան քաղաքալանության հետ»,-ասաց Աթանեսյանը։

Адвокат: В течение 12 часов в суд будет подано ходатайство об избрании Ашотяну меры пресечения в виде ареста
«Армен Ашотян задержан на 24 часа. В течение 12 часов в суд будет подано ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения», – заявил в беседе с журналистами у здания Следственного комитета Армении адвокат Тигран Атанесян.
По его словам, в качестве основания для задержания указывается, что нарушил условия меры пресечения.
«Не указано, как именно нарушил. Я адресовал этот вопрос следователю, однако, разъяснений не получил. Параллельно этому дополнено обвинение, не фактическая часть, а квалификационная. Это полностью то же обвинение, однако, нас не допрашивали на протяжении 8 месяцев. Можно даже сказать, что никакого расследования не проводилось. Они добавили лишь одну статью – организация растраты средств. В двух словах обращусь к обвинению: оно просто смехотворно», – подчеркнул Атанесян.
Адвокат отметил, что в случае растраты или отмывания денег должна быть потеряна, при этом деньги не были потеряны, а стали недвижимостью, которая в данный момент принадлежит медицинскому университету, стоит вдвое больше, нежели в тот момент, когда была приобретена.