Զախարովա. Ուժի սպառնալիքների միջոցով Ստեփանակերտին և Բաքվին միջնորդություն պարտադրելու ԱՄՆ փորձի մասին տեղեկատվությունը ցնցող էր
14:40 15/06/2023
Տեղեկությունն այն մասին, որ Վաշինգտոնը փորձում է միջնորդական ծառայություններ պարտադրել Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության հարցում, այդ թվում՝ ուժի կիրառման սպառնալիքների միջոցով, ցնցող են: Հինգշաբթի՝ հունիսի 15-ին, ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Երեկ լրատվամիջոցներում ես տեսա նյութեր, որ Միացյալ Նահանգները դիտարկում է իր միջնորդի դերը, ոչ թե որպես խաղաղ գործընկեր կամ խաղաղ փորձագետ, ով կարող է շփումներ հաստատել, այլ նրանք իբր նույնիսկ սպառնալիքների են դիմել Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հասցեին, բնակիչների դեմ ինչ-որ մարդկանց միջոցով, ովքեր ներկայացնում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների շահերը՝ գրեթե սպառնալով ուժ կիրառել: Ուղղակի թե անուղղակի՝ արդեն  չգիտեմ։
Ես տեսել եմ լրատվամիջոցների նման հաղորդումներ: Այսօր այս թեման զարգացել է։ Մենք իսկապես մտահոգված ենք, եթե այս փաստերը հաստատվեն։ Եվ կարծում եմ, որ ամերիկյան կողմը պարզապես պարտավոր է դրանք մեկնաբանել։ Ինձ թվում է՝ նրանք հերթական անգամ կխաթարեն միջնորդի իրենց համբավը։
Միջնորդը նա է, ով փորձում է ներդաշնակություն բերել կարգավորմանը, ով փորձում է հաշտեցնել կողմերին, գտնել ընդհանուր լեզու: Նորագույն պատմության մեջ առաջին անգամ եմ տեղեկություններ տեսնում, որ միջնորդի կարգավիճակ հավակնող կողմը իր միջնորդական դերը կատարելու համար կարգավորման մասնակցին սպառնա ուժի կիրառմամբ։ Այսինքն՝ ուժով, սպառնալիքներով ու շանտաժով նրանց ստիպում են նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ կամ մասնակցել ինչ-որ ֆորումների, որոնք միջնորդները մտքում են գծել։
Ես դա իսկապես չտեսա: Ինձ թվում է՝ հիմա խոսքը պետք է տալ հենց ԱՄՆ-ին, որ կամ հերքեն, կամ հստակեցնեն, թե ինչ նկատի ունեն։ Ընդհանուր առմամբ, տեղեկությունը ցնցող է»,-ասել է Զախարովան։
Ավելի վաղ Վաշինգտոնում դիվանագիտական աղբյուրը «ՌԻԱ նովոստի»-ին հայտնել էր, որ Վաշինգտոնը վերջնագրի տեսքով պարտադրում է Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին հանդիպել երրորդ երկրում Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ, իսկ մերժման դեպքում սպառնում է իրականացնել ադրբեջանական հակազդեցություն՝ հակաահաբեկչական գործողություն:

Захарова: Информация о попытке США навязать посредничество Степанакерту и Баку путем угроз применения силы шокирует
13:47 15/06/2023
Информация о том, что Вашингтон пытается навязать посреднические услуги в диалоге между Степанакертом и Баку, в том числе путем угроз применения силы, шокирует, заявила на еженедельном брифинге в четверг, 15 июня, официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Я видела вчера материал в СМИ о том, что США рассматривают свою роль посредника не в качестве мирного партнера или мирного эксперта, который может осуществлять контакты, что они якобы даже прибегали к угрозам к представителям Нагорного Карабаха, в отношении жителей через каких-то людей, которые представляют интересы жителей Нагорного Карабаха, чуть ли не угрожали применением силы. Прямо или косвенно – уже не знаю.
Я такие материалы СМИ видела. Сегодня эта тема получила развитие. Мы действительно обеспокоены, если эти факты подтвердятся. А я думаю, что американская сторона просто обязана их прокомментировать. Мне кажется, что они в очередной раз подорвут свое реноме в качестве посредника.
Посредник – это тот, кто пытается привнести гармонию в урегулирование, кто пытается примирить стороны, найти точки соприкосновения. Я в первый раз вижу в новейшей истории информацию о том, что сторона, претендующая на роль посредника, угрожает участнику урегулирования применением силы для реализации своей посреднической роли. То есть силой, угрозой и шантажом заставляют садиться за стол переговоров или  принимать участие в каких-то форумах, которые нарисовали себе посредники в уме.
Я, правда, такого не видела. Мне кажется, сейчас нужно дать слово самим США, чтобы они либо это опровергли, либо разъяснили, что они имеют в виду. Вообще, информация шокирует», –  заявила Захарова.
Ранее дипломатический источник в Вашингтоне заявил РИА Новости, что Вашингтон в ультимативной форме принуждает представителей Нагорного Карабаха ко встрече с представителями Азербайджана в третьей стране, а в случае отказа угрожает проведением азербайджанской контртеррористической операции.