Վաշինգտոնը մտահոգված է՝ ՀՀ-ում Ադրբեջանի կրակոցներից ԱՄՆ հետ կապ ունեցող ձեռնարկության աշխատողներ են վիրավորվել
22:50 14/06/2023
ԱՄՆ-ն խորապես մտահոգված է այսօր Երասխում ԱՄՆ հետ կապ ունեցող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ Ադրբեջանի արձակած կրակոցների առնչությամբ։ Այս մասին է նշված ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերի հայտարարության մեջ։
«Խորապես մտահոգված ենք, որ Հայաստանում ԱՄՆ-ի հետ առնչվող ձեռնարկության երկու քաղաքացիական աշխատակիցներ վիրավորվել են Ադրբեջանի կողմից արձակված կրակոցների հետևանքով։
Մենք կրկնում ենք մեր կոչը` սահմանների երկայնքով զսպվածություն պահպանել, քանի որ կողմերն աշխատում են կայուն և հավասարակշռված խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ»,– Թվիթերի իր էջում գրել է Միլլերը։
Հիշեցնենք, որ արդեն մի քանի օր է թշնամին կրակում է  Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Այսօր ժամը 11:45-ի սահմաններում Ադրբեջանը կրակ էր բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում են ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի։ Նրանք են՝ գործարանի կառուցման շինարարական աշխատանքներում ներգրավված Հնդկաստանի քաղաքացիներ Մուհամադ Ասիֆը և Միրհասան Սահաջանը։

США обеспокоены, что 2 сотрудника аффилированной с США компании в Армении получили ранения в результате обстрела со стороны Азербайджана
США глубоко обеспокоены тем, что 2 гражданских сотрудника аффилированной с США компании в Армении получили ранения в результате обстрела со стороны Азербайджана. Об этом написал руководитель пресс-службы Госдепартамента Мэттью Миллер в своем микроблоге в Twitter.
«Мы вновь повторяем наш призыв к сдержанности вдоль границ, пока стороны работают над достижением устойчивого и сбалансированного мира», – отметил он.
Напомним, что уже несколько дней враг обстреливает дислоцированные в направлении Ерасха армянские позиции. Накануне, 14 июня, около 11:45 азербайджанская сторона открыла огонь по строящемуся в Ерасхе за счет иностранных инвестиций металлургическому заводу, в результате чего двое иностранных граждан получили ранения. Это двое граждан Индии, вовлеченных в строительные работы завода, – Мухаммад Асиф и Мирхасан Сааджан.