«Հրապարակ». Աշոտյանի ձերբակալությունը քաղաքական հետապնդման դասական օրինակներից է
«Արմեն Աշոտյանի ձերբակալությունը քաղաքական հետապնդման դասական և ՀՀ պատմության ամենազավեշտալի օրինակներից է: 2018-ի ամառվանից «հեղափոխականները» սկսել են քրեական գործեր հարուցել նախկինների դեմ, և առաջնային թիրախներից մեկը եղել է Աշոտյանը, ով տևական ժամանակ ԿԳ նախարար է աշխատել:
Հենց 2018-ին Դավիթ Սանասարյանի ղեկավարած ՊՎԾ-ն` Պետական վերահսկողության ծառայությունը, սկսել է ստուգել Բժշկական համալսարանը, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է եղել Աշոտյանը։ 2019-ին ստուգումներն ավարտվել են, մի քանի տարի մտածել են` քրգործ հարուցե՞լ, թե՞ ոչ, ապա հարուցել են, մեծ թվով մարդկանց վրա ճնշում գործադրել, որ ցուցմունք տան Աշոտյանի դեմ` չի ստացվել:
2023-ի հունիսի 15-ին Աշոտյանին ձերբակալել են, այն էլ՝ ոչ թե բուն մեղադրանքով, այլ «խափանման միջոցի պայմանները խախտելու» համար: Դա արտահայտվել է նրանով, որ «Աշոտյանը... փորձել է վկաների և մեղադրյալների հետ հարցաքննության ուղարկել իր կողմից ընտրված փաստաբաններին, որպեսզի տեղեկանա հարցաքննությունների բովանդակությանը»»։

«Грапарак»: Задержание Армена Ашотяна – классический пример политического преследования
Задержание заместителя председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна – один из классических примеров политического преследования и самых абсурдных в истории Армении, пишет газета «Грапарак».
«С лета 2018 года ″революционеры″ начали возбуждать уголовные дела против ″бывших″, и одной из первоочередных мишеней стал Ашотян, который длительное время занимал пост министра образования. Именно в 2018 году возглавляемая Давидом Санасаряном Государственная служба контроля начала проверки в медицинском университете, председателем совета которого был Армен Ашотян. В 2019 году проверки закончились, несколько лет думали на тем, возбудить уголовное дело или нет, потом решили возбудить, оказали давление на большое число людей, чтобы дали показания против Ашотяна, но снова не получилось.
15 июня 2023 года Ашотяна задержали, причем не по самому обвинению, а за ″нарушение условий меры пресечения″. Это выразилось в том, что ″Ашотян …пытался отправить на допрос со свидетелями и обвиняемыми выбранных им адвокатов, чтобы иметь возможность ознакомиться с содержанием допросов″», - пишет газета.