Իտալական «Միլանի» և Ֆրանսիայի հավաքականի հարձակվող Օլիվյե Ժիրուն որոշել է աջակցել աշխարհում հալածվող քրիստոնյաներին և Արցախի Հանրապետության (ԼՂՀ) հայերին, ովքեր արդեն կես տարի տառապում են Ադրբեջանի կողմից ապօրինի շրջափակումից։ Այդ մասին հայտնում է Nouvelles d'Armenie հրատարակությունը։
Հունիսի 15-ի երեկոյան Փարիզում, «Առաքելության գիշեր» միջոցառման շրջանակներում, Ժիրուն աճուրդի է հանել մի շապիկ, որում 2022 թվականի աշխարհի առաջնությանը Ֆրանսիայի հավաքականի կազմում քառորդ եզրափակիչում հաղթել է Անգլիայի հավաքականինև այդ հանդիպման 78-րդ րոպեին Ժիրուն դարձավ գոլի հեղինակ։
Շապիկի վաճառքից ստացված հասույթը փոխանցվել է երկու քրիստոնեական կազմակերպությունների, այդ թվում՝ «Հույս Հայաստանի համար» (Espoir pour l’Arménie) հիմնադրամին, որը համագործակցում է Open Doors (Portes Ouvertes) բարեգործական կազմակերպության հետ։
Միջոցառմանը ներկա «Բաց դռներ» և «Հույս Հայաստանի համար» կազմակերպության ներկայացուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին կազմակերպիչներին և նվիրատուներին Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ համերաշխության համար:

Форвард «Милана» Оливье Жиру поддержал армян Арцаха
Нападающий итальянского «Милана» и сборной Франции Оливье Жиру решил поддержать преследуемых христиан в мире и армян Республики Арцах (НКР), которые уже полгода страдают от незаконной блокады со стороны Азербайджана. Подробности приводит издание Nouvelles d'Arménie.
Так, вечером 15 июня в Париже, в рамках мероприятия «Ночь миссии», Жиру выставил на аукцион футболку, в которой в составе сборной Франции он одержал победу над командой Англии в четвертьфинале ЧМ 2022 года. Жиру тогда забил гол на 78-й минуте матча.
Вырученные от продажи футболки средства были направлены двум христианским организациям, в том числе фонду под названием «Надежда для Армении» («Espoir pour l’Arménie»), который работает в партнерстве с благотворительной организацией «Открытые двери» («Portes Ouvertes»).
Присутствующие на этом мероприятии представители « Открытых дверей» и «Надежды для Армении» поблагодарили организаторов и доноров за их солидарность с армянами Армении и Нагорного Карабаха.