Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակը նշանակվել է Ռուսաստանում դեսպան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Թանջու Բիլգիչը նշանակվել է Ռուսաստանում  դեսպան: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ այդ մասին հայտնում է Anadolu պետական լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով դիվանագիտական աղբյուրներին։
«Դիվանագիտական աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ նախարար Ֆիդանը դիվանագետներին ծանուցել է նոր նշանակումների մասին և հաջողություն մաղթել նրանց։ Ըստ այդմ՝ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը և տեղեկատվության վարչության գլխավոր տնօրենը՝ Բիլգիչը նշանակվել է Մոսկվայում Թուրքիայի դեսպան»,-հայտնում է գործակալությունը։
Բիլգիչը 2011-2014 թվականներին աշխատել է որպես գլխավոր հյուպատոս Սանկտ Պետերբուրգում, իսկ 2014-2016 թվականներին՝ արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր տնօրենի տեղեկատվության և մամուլի քարտուղարի տեղակալ։ 2016-2021 թվականներին եղել է Բելգրադում որպես դեսպան։ 2021 թվականի ապրիլից նա կրկին դարձել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար, իսկ 2023 թվականի մարտից՝ այս պաշտոնի հետ մեկտեղ՝ նախարարության լրատվական վարչության գլխավոր տնօրեն։

Официальный представитель МИД Турции назначен послом страны в России
Официальный представитель МИД Турции Танжу Бильгич назначен послом страны в России, сообщило государственное агентство Anadolu со ссылкой на дипломатические источники.
«Согласно информации, полученной из дипломатических источников, министр Фидан (Хакан Фидан, глава МИД) уведомил дипломатов о новых назначениях и пожелал им удачи. Соответственно, пресс-секретарь Министерства иностранных дел и генеральный директор управления по информации Бильгич был назначен послом Турции в Москве», - передает агентство.
Бильгич в 2011-2014 годах занимал должность генерального консула в Санкт-Петербурге, а в 2014-2016 годах - заместителя генерального директора по информации и пресс-секретаря министерства иностранных дел. В 2016-2021 годах занимал должность посла в Белграде. С апреля 2021 года вновь стал пресс-секретарем министерства иностранных дел, а с марта 2023 года вместе с этой должностью стал генеральным директором управления по информации министерства.