Բաքուն Ֆրանսիային մեղադրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար խոչընդոտներ ստեղծելու մեջ
Ադրբեջանը Ֆրանսիային մեղադրել է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի նկատմամբ կողմնակալ վերաբերմունքի մեջ։ Համապատասխան հայտարարությունն արել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ կապված Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի հունիսի 16-ի հայտարարության հետ։
«Կոչ ենք անում ֆրանսիական կողմին այլևս նման դիրքորոշում արտահայտելով չստեղծել պայմաններ գործընթացը խոչընդոտելու փորձերի համար»,- մեջբերում են նրա խոսքն ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Հիշեցնենք որ Ֆրանսիան ափսոսք է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի մի քանի կետերում վերջին 48 ժամվա ընթացքում տեղի ունեցած զինված միջադեպերի հետ կապված, այդ թվում՝ կրակոցներ ուղղված Հայաստանի տարածքում գտնվող Երասխ բնակավայրի ուղղությամբ։ Փարիզը զսպվածության, լարվածության թուլացման և խաղաղ բնակչության պաշտպանության կոչ է անում։ Ֆրանսիայի ԱԳՆ կայքում հրապարակված հայտարարության համաձայն, Ֆրանսիան նաև հաստատում է իր աջակցությունը Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի վճռի լիակատար կատարմանը Ադրբեջանի կողմից ապօրինի արգելափակված Լաչինի միջանցքով՝ Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի երկայնքով երթևեկությունը վերականգնելու վերաբերյալ։

Баку обвинил Францию в создании препятствий нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией
В Азербайджане обвинили Францию в предвзятом отношении к текущей ситуации в регионе. Соответствующее заявление сделал руководитель пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде в связи с заявлением МИД Франции от 16 июня.
«Призываем французскую сторону впредь не создавать условий для попыток воспрепятствовать процессу проявлением такой позиции», – цитируют его азербайджанские СМИ.
Отметим, в опубликованном на сайте МИД Франции заявлении выражается сожаление в связи с вооруженными инцидентами, которые произошли в нескольких пунктах на границе между Арменией и Азербайджаном, включая выстрелы, поразившие гражданское население в Ерасхе на территории Армении. Париж призывает к сдержанности, деэскалации и защите гражданского населения, говорится в заявлении на сайте МИД Франции.
Согласно заявлению, Франция также подтверждает свою поддержку полному исполнению постановления Международного суда от 22 февраля 2023 года – о восстановлении движения по незаконно перекрытому Азербайджаном Лачинскому коридору – единственной соединяющей Республику Арцах с Арменией и внешним миром дороге.