Բրիտանացի գիտնականները հետազոտություն են անցկացրել և պարզել, թե ինչպիսին է լինելու ապագայում հեռավար աշխատողը։
MIR 24-ի հաղորդմամբ, մասնագետները կարծում են, որ տնից աշխատող մարդիկ մինչև 2100 թվականը կունենան ճանկերի նմանվող մատներ և մուգ ու թուխ աչքեր:
Փորձագետները ձեռնամուխ են եղել ստեղծել ապագայում «հեռավար» աշխատողի նախատիպը՝ ծանոթանալով Լիդսի համալսարանի կողմից իրականացված նմանատիպ հետազոտությանը: Այնտեղ ասվում է, որ բրիտանացիների մեկ երրորդը, ովքեր աշխատում են տնից, հատուկ աշխատատեղ չունեն բնակարանում։
«Մենք աշխատել ենք առողջապահության ոլորտի փորձագետների հետ՝ ցույց տալու, թե ինչպիսին կարող է լինել ապագայում հեռավար աշխատողները», - ասվում է հոդվածում:
Ստացված նախատիպին նրանք անվանել են Աննա, ով կռացած մեջքով է և բարձրացրած ուսերով: Այսպիսով, անկողնուց աշխատանքը ազդել է նրա արտաքինի վրա: Մոնիտորի հետ մշտական աչքի շփման պատճառով նախատիպն ունի կարմիր, այտուցված աչքեր: Միևնույն ժամանակ, գիտնականները վստահ են, որ հեռավար աշխատողի ձեռքի մատները ապագայում ամբողջությամբ չեն բացվի և կնմանվեն ճանկերի։ Դա կապված է համակարգչային մկնիկի ձևի հետ։ Բացի այդ, Աննան ավելորդ քաշ է հավաքել և թույլ իմունային համակարգ ունի դեպրեսիայի և մաքուր օդի բացակայության պատճառով։
The Daily Mail-ի հաղորդմամբ, առողջապահության ոլորտի մասնագետները հեռավար աշխատող մարդկանց կոչ են արել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ իրենց առողջությունը չվտանգելու համար։ Մասնավորապես, շատ կարևոր է կանոնավոր ընդմիջումներ անել՝ շարժվելու և հենաշարժական համակարգի համար հատուկ վարժություններ անելու համար։

Как через 80 лет будет выглядеть сотрудник на удаленке? Исследование ученых
Британские ученые провели исследование и выяснили, как будет выглядеть работник на удаленке в будущем, пишет МИР 24.
Специалисты считают, что у работающих из дома людей к 2100 году будут похожие на когти пальцы и темные опухшие глаза.
Эксперты задались целью создать прототип сотрудника на «дистанционке» в будущем после ознакомления с похожим исследованием, которое провели специалисты Университета Лидса. В нем говорилось, что у трети британцев, которые трудятся из дома, в квартире нет специального рабочего места.
«Мы работали с экспертами в области здравоохранения, для того чтобы показать, как может выглядеть удаленный работник будущего», – говорится в статье.
Получившийся прототип они назвали Анной. Эксперты наделили ее сгорбленной спиной и приподнятыми плечами. Так на ее внешности сказалась работа из постели. Из-за постоянного зрительного контакта с монитором образец имеет красные опухшие глаза. При этом ученые уверены, что пальцы на руках удаленщика в будущем не будут разгибаться до конца и будут напоминать когти.
Это связано с формой компьютерной мыши. Помимо этого, Анна набрала лишний вес и имеет слабый иммунитет из-за депрессии и недостатка свежего воздуха.
Эксперты в области здравоохранения призвали людей, работающих удаленно, принимать все необходимые меры, чтобы не подорвать здоровье. В частности, очень важно делать регулярные перерывы, для того чтобы двигаться и делать специальные упражнения для опорно-двигательного аппарата, пишет The Daily Mail.