Հովհաննես Իշխանյան. Հայաստանի հավաքականը օկուպացված ա այնպես, ինչպես Հայաստանը
«Հայաստանի ֆուտբոլի հաղթանակը շնորհավորելի չի, երբ 120 հազար մարդ, որոնց ներկայացնում է հավաքականը, 6 ամիս է կտրված են աշխարհից։
Արցախը շրջափակվել ա դեկտեմբերի 12-ին, բայց ամենասարսափելի վիճակին հասել հունիսի 15-ից սկսած, երբ դրոշի սադրանքով կտրեցին բոլոր տեսակի հումանիտար փոխադրումները։
Հավաքականը Մեծ Բրիտանիայի գաղութ Ուելսին հաղթել ա հունիսի 18-ին՝ երեք օր անց ամենասարսափելի վիճակի ստեղծումից և, հաղթական պատրանք ստեղծելով, հանգստացրել Արցախի իրականությունից։
Հայաստանի հավաքականը խաղում ա հայերի համար, և մինչև Հայաստանը չազատագրվի հնարավոր չի լինի վայելել հաղթանակը, որը միտված ա լինելու հայերին ուրախացնելուն, ոչ թե հանգստացնելուն, մի քանի կիլոմետր էն կողմ քոնոնց հետ կատարվելիքից։
Հայաստանի ուկրաինացի մարզիչը խաղից հետո ասում ա՝ իմ դեմքին ժպիտ կհայտնվի, երբ Ուկրաինայում պատերազմը դադարի։
Հայաստանի հավաքականը գործածվում ա այլոց համերաշխության համար, բայց ոչ ինքն իրա։ Արցախի մասին որևէ խոսք չի արտաբերվում հաղթանակից հետո։ Հայաստանի հավաքականը օկուպացված ա այնպես, ինչպես Հայաստանը»։
Հիշեցնենք, որ երեկ հավաքականի գլավոր մարզիչ, ազգությամբ ուկրաինացի Ալեքսանդր Պետրակովին հարց ուղղեց լրագրողը՝ ե՞րբ կտեսնենք ժպիտ նրա  դեմքին, մարզիչն արձագանքեց.

«Победу армянского футбола неуместно праздновать, когда 120 тысяч человек, которых представляет сборная, уже 6 месяцев отрезаны от мира», – пишет публицист Ованнес Ишханян.
«Блокада Арцаха началась 12 декабря, но самая худшая ситуация сложилась с 15 июня, когда из-за провокации с флагом были перекрыты все виды гуманитарных перевозок.
Команда победила колонию Великобритании Уэльс 18 июня, через три дня после создания ужаснейшей ситуации и, создав иллюзию победы, успокоила от реальности в Арцахе.
Армянская сборная играет за армян, и пока Армения не будет освобождена, нельзя будет насладиться победой, которая будет нацелена на то, чтобы обрадовать армян, а не успокоить на фоне того, что происходит с соотечественниками в нескольких километрах.
После матча украинский тренер сборной Армении говорит: улыбка появится на моем лице, когда прекратится война в Украине.
Армянская сборная используется для солидарности с другими, но не с собой. После победы об Арцахе не было сказано ни слова. Сборная Армении оккупирована так же, как и Армения».
Украинского наставника сборной Армении по футболу Александра Петракова во время его пресс-конференции накануне матча с Латвией в квалификации чемпионата Европы-2024 журналист спросил, когда у него будет улыбка на лице.