ԱԳ փոխնախարարը ներկայացրեց, թե Հայաստանն ու Ադրբեջանն որ հարցերի շուրջ չունեն համաձայնություն
Այս պահին քննարվում է Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ հետաձգված հանդիպման նոր ժամկետները։  Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։ Նա կարծում է՝ մոտակա  շրջանում կկարողանան հանրային տեղեկատվություն տրամադրել այս մասին։
Խոսելով ճանապարհների ապաշրջափակման մասին, նա ասաց, որ Հայաստանի համար շատ կարևոր է ֆիքսել սկզբունքները, որ ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա կողմերի իրավազորության և ինքնիշխանության հիման վրա։ Նրա խոսքով, Հայաստանը մշտապես կառուցողական է եղել ու շահագրգռված է եղել իրականացնելու ապաշրջափակման գործընթացը։
«Հայկական կողմի համար կարևոր է, որ ապաշրջափակման բոլոր դետալները, այդ թվում նաև անվտանգության հետ կապված, տեղի ունենան ՀՀ ինքնիշխանության և իրավազորության սահմաններում»,- ասաց նա։
Կոստանյանը նշեց, որ եթե մինչև այժմ իրենց չի հաջողվել թղթի վրա ամրագրել, որ ապաշրջափակումը տեղի է ունենալու ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում, բնականաբար, ապակառուցողական է այս հարցում Ադրբեջանը։
Նա նաև ասաց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ և դրան հաջորդող հրամանագրում, որը ստորագրվել է ՌԴ նախագահի կողմից, ավելի շատ խոսվում է, որ ՌԴ-ն ճանապարհների վրա ունենալու է մոնիթորինգի, այլ ոչ թե վերահսկողության ֆունկցիա. «Բայց կրկնեմ՝ ապաշրջափակման դետալները դեռ քննարկման փուլում են։
Հարցին՝ խաղաղության պայմանագրի հետ կապված ի՞նչ առաջարկների շուրջ Ադրբեջանի հետ չկան պայմանավորվածություններ, Վ.Կոստանյանը պատասխանեց.  «Սկզբունքային հարցերի շուրջ է, որոնց մասին բարձրաձայնվել է, այդ թվում որ թվականի քարտեզի հիման վրա պետք է տեղի ունենա հետագա սահմանազատման գործընթացը, երաշխավորների ինստիտուտ, ԼՂ ժողովրդի անվտանգության երաշխիքներ, Բաքու- Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային  մեխանիզմներ։ Ցավոք, այս պահին այս հարցերի շուրջ համաձայնություն չկա, և երկու կողմերի տեսակետները բավականին հեռու են իրարից, բայց աշխատանքները շարունակվելու են»։

По каким вопросам имеются разногласия между Арменией и Азербайджаном? Рассказал замглавы МИД РА
На данный момент обсуждаются новые сроки проведения отложенной встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне. Об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании РА сообщил заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян.
Он полагает, в ближайшее время они смогут предоставить информацию по данной встрече.
Обратившись к теме разблокирования транспортных коммуникаций, он отметил, что для Армении крайне важно зафиксировать принципы, при которых разблокирование произойдет на основе юрисдикции и суверенитета сторон. По его словам, Армения всегда проявляла конструктивную позицию и была заинтересована в реализации процесса разблокирования.
«Для армянской стороны важно, чтобы все детали разблокирования, в том числе по части безопасности, состоялись в рамках суверенитета и юрисдикции РА», – подчеркнул замглавы МИД Армении.
В. Костанян отметил, если до сих пор им не удалось закрепить это на бумаге, то, естественно, деструктивную позицию в этом вопросе проявил Азербайджан.
Он отметил также, что в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года и в последующем указе, подписанном президентом РФ, больше говорится о том, что российская сторона будет выполнять больше функцию мониторинга, нежели контроля: «Но повторюсь, детали разблокирования пока находятся на стадии обсуждения».
На вопрос, по каким вопросам имеются разногласия между Арменией и Азербайджаном, В. Костанян ответил: «Вокруг принципиальных вопросов, о которых уже заявлено. В частности, на основании карт какого года в дальнейшем должен быть осуществлен процесс делимитации, а также вопросов, связанных с институтом гарантов, гарантиями безопасности для народа Нагорного Карабаха, международными механизмами диалога Баку-Степанакерт. К сожалению, на данный момент нет согласия по данным вопросам, и точки зрения обеих сторон далеки друг от друга, но работы продолжаются».