Բեգլարյան. Սա՞ է «ազատ տեղաշարժի» իրենց երաշխիքը, որ այդքան խաբում են աշխարհին, թե իբր շրջափակում չկա
12:55 20/06/2023
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը գրում է.
«Արցախը ադրբեջանական շրջափակման ներքո է արդեն 191 օր շարունակ, և այս ընթացքում մարդկանց ու հումանիտար բեռների խիստ սահմանափակ տեղաշարժը կազմակերպվել է բացառապես Կարմիր խաչի ու խաղաղապահների կողմից:
Իսկ ահա 6 օր շարունակ Արցախի 120,000 ժողովուրդը գտնվում է լրիվ մեկուսացման ու պաշարման մեջ՝ առանց որևէ մատակարարման ու տեղաշարժի նույնիսկ Կարմիր խաչի ու խաղաղապահների կողմից:
Կից լուսանկարները ցուցադրում են, թե ինչպես են վերջին օրրերին ադրբեջանական զրահամեքենաները փակել Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհը՝ իրենց ապօրինի անցակետի մոտ: Սա՞ է «ազատ տեղաշարժի» իրենց երաշխիքը, որ այդքան խաբում են աշխարհին, թե իբր շրջափակում չկա:
Արցախն արագորեն գլորվում է անվտանգային ու հումանիտար աղետի անդունդը, և բոլոր պետությունները պետք է իրենց բաժին պատասխանատվությունը ստանձնեն ու կանխեն վերահաս ողբերգությունը՝ ոչ թե մեկը մյուսի վրա գցի պատասխանատվությունը:
Ակնկալում ենք ամենահրատապ ու գործնական քայլերը Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Եվրամիությունից, ՄԱԿ-ից և մնացած բոլոր դերակատարներից, իսկ աշխարհասփյուռ հայությունից՝ մեծ ճնշում բոլորի հանդեպ»։

Артак Бегларян: Как в последние дни азербайджанская бронетехника перекрыла единственную дорогу Арцах-Армения
13:25 20/06/2023
Советник государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), бывший омбудсмен Арцаха Артак Бегларян пишет:
«Арцах находится под азербайджанской блокадой уже 191 день, и за это время крайне ограниченное передвижение людей и гуманитарных грузов было организовано исключительно Красным Крестом и миротворцами.
А вот 6 дней подряд 120 000 жителей Арцаха находятся в полной изоляции и осаде, без какого-либо снабжения и передвижения даже со стороны Красного Креста и миротворцев.
Прикрепленные фотографии показывают, как в последние дни азербайджанская бронетехника перекрыла единственную дорогу Арцах-Армения возле своего незаконного КПП.
Арцах быстро скатывается в пропасть кризиса безопасности и гуманитарной катастрофы, и все государства должны взять на себя свою долю ответственности и предотвратить надвигающуюся трагедию, а не перекладывать ответственность друг на друга.
Ожидаем от Армении, России, США, Евросоюза, ООН и всех других акторов самых неотложных и действенных шагов, а от армян всего мира-большого давления на всех».