Լավրովը հայտարարել է, որ Արևմուտքը ՀԱՊԿ-ը դիտարկում է որպես սպառնալիք
Արևմուտքը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) դիտարկում է որպես միջազգային ասպարեզում իր գերակայության սպառնալիք: Այս կապակցությամբ փորձում է պառակտում մտցնել նրա շարքերում, ինչպես նաև այս կապակցությամբ Նա փորձում է պառակտում մտցնել նրա շարքերում, ինչպես նաև պառակտել ը ԲՐԻԿՍ-ը և ՇՀԿ-ն։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք նշել ենք, որ այդ կազմակերպությունը, ինչպես և Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը, ինչպես ԲՐԻԿՍ-ը Արևմուտքի կողմից դիտարկվում են որպես սպառնալիք միջազգային ասպարեզում իրենց գերակայությանը՝ որպես ապագա բազմաբևեռ աշխարհակարգի ձևավորվող կենտրոններ», -ասել է ՌԴ արտգործնախարարը։
Այնուհետև նա հավելել է․ «Այս առումով մենք ականատես ենք նաև Արևմուտքի հուսահատ, ագրեսիվ գործողություններին՝ պառակտելու ՀԱՊԿ անդամների, ինչպես նաև ԲՐԻԿՍ--ի, Շանհայի համագործակցության կազմակերպության, նրանից անկախ այլ կառույցների շարքերը, այդ թվում. փորձում են դիմել անբարեխիղճ մեթոդների՝ սեպ խրելու ՀԱՊԿ անդամների հարաբերություններում»,- ասել է Լավրովը։
Նա հայտնել է, որ կողմերը մեկուկես ժամ զրույցել են Բելառուսի նախագահի հետ, որի ժամանակ Լուկաշենկոն ներկայացրել է աշխարհում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ իր գնահատականները, որոնք ընթանում են ընդհանուր գործողությունների հունով և հիմնավորում են ՀԱՊԿ-ի հետագա զարգացումը: Հանդիպման մասնակիցները եկել են այն եզրակացության, որ անհրաժեշտ է դիմակայել Արևմուտքի ճնշմանը և լիարժեք կատարել դաշնակցային պարտավորությունները, ամրապնդել համերաշխությունը:

Лавров заявил, что Запад рассматривает ОДКБ в качестве угрозы
Запад видит в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) угрозу своему доминированию на международной арене, в этой связи он пытается внести раскол в ее ряды, как и разобщить БРИКС (Россия, Бразилия, Индия, Китай, ЮАР) и Шанхайскую организацию сотрудничества (ШОС). Об этом заявил журналистам министр иностранных дел РФ Сергей Лавров после встречи руководителей делегаций, участвующих в заседании Совета глав МИД (СМИД) ОДКБ, с президентом Белоруссии Александром Лукашенко.
"Мы отметили то, что эта организация, так же как и Шанхайская организация сотрудничества, как БРИКС, рассматриваются Западом в качестве угроз своему доминированию на международной арене, в качестве формирующихся центров будущего многополярного мироустройства, в котором Запад видит угрозу своим интересам, своей гегемонии", - указал глава российского дипведомства, слова которого приводит ТАСС.
"И в этом плане мы также наблюдаем отчаянные, агрессивные действия Запада по внесению раскола в ряды членов ОДКБ, как и в ряды БРИКС, в ряды Шанхайской организации сотрудничества, других независимых от него структур, включая попытки прибегать к нечистоплотным методам, чтобы вбивать клинья в отношения между членами Организации Договора о коллективной безопасности", - отметил Лавров.
Он сообщил, что стороны провели полуторачасовую беседу с президентом Белоруссии, на которой Лукашенко изложил свои оценки ситуации в мире, идущие в русле общих действий и обосновывающие дальнейшее развитие ОДКБ. Участники встречи пришли к выводу, что необходимо противостоять давлению Запада и в полной мере выполнять союзнические обязательства, укреплять солидарность.