Փաշինյանը պարզապես ստում է՝ այդ օրը հնարավոր էր Շուշիի պահպանմամբ հրադադար. Հայկ Մամիջանյանը՝2020թ հոկտեմբերի 19-ի մասին
12:52 21/06/2023
«Արդեն որերորդ անգամ Փաշինյանը խոսում է զինվորների կյանքեր փրկելու մասին և արդեն որերորդ անգամ այդ զինվորների թիվը փոփոխվում է»,-ՀՀԿ-ի գրասենյակում հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ փաշինյանի՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովում 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները ներկայացնելու ծավալուն զեկույցին:
Մամիջանյանը հիշեցրեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 12-ին նա  ասել էր, թե 20 հազար զինվորի կյանք է փրկել, նոյեմբերի 16-ին՝ 30 հազար զինվորի, իսկ նախորդ օրը քննիչ հանձնաժողովում հայտնում է 25 հազար զինվորի կյանքը փրկելու մասին:
Այդ իրողությունից «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ենթադրեց, որ հայ զինվորի կյանքը Փաշինյանի համար արժեք չունի:
Անդրադառնալով  հոկտեմբերի 19-ին արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպման մասին Փաշինյանի հնչեցրած տեղեկատվությանը և տեղեկացնելով, որ դրան ՀՀԿ-ից մասնակցել էր Էդուրադ Շարմազանովը՝ Մամիջանյանն ասաց, որ այդ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանն ասել է, որ պատերազմն արդեն տանուլ է տված, որ ինքն է խնդրել ՌԴ-ին Սյունիքում տեղադրել Ռուսաստանի դրոշները:
Մամիջանյանն անդրադարձավ նաև Փաշինյանի հայտարարած Շուշիի և Սյունիքով անցնող ճանապարհի կարմիր գծերին:
«Փաշինյանը փորձում է մանիպուլյացնել՝ փախստականների վերադարձը ներկայացնելով, որ իբր, ըստ ադրբեջանական կողմի, 90%-ով ադրբեջանցիներով բնակցեված Շուշի կվերադառնային ադրբեջանցիները և  փաստացի այն չէր լինի Արցախի Հանրապետության տիրապետության տակ»,-հայտնեց Մամիջանյանը և հիշեցնելով, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տեքստում ասվում էր, թե ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակի հովանու ներքո տեղի է ունենալու փախստականների վերադարձ իրենց նախկին բնակության վայերրը,  հարցրեց, թե այս պահի դրությամբ Արցախի հանրապետության տարածքում արդյո՞ք մեկ ադրբեջանցի վերադարձել է:
«Հետևաբար, ներկայացնել, թե նմանօրինակ ձևակերպումը նշանակում էր Շուշիի կորուստ, մանիպուլյացիա է, Փաշինյանը պարզապես ստում է, այդ օրը հնարավոր էր Շուշիի պահպանմամբ հրադադր»,-ասաց Մամիջանյանը և ընդգծեց, որ Փաշինյանի հայտարարած բոլոր կարմիր գծերը, որոնց պատճառով հոկտեմբերի 19-ին չէր համաձայնել հրադադարին, նոյեմբերի 9-ին նուն կերպ էլ ստորագրվեցին:
Այդ ամենից Մամիջանյանը եկավ այն եզրահանգման, որ հոկտեմբերի 19-ից մինչև նոյեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում բոլոր զոհերը Փաշինյանի գործունեության ուղղակի հետևանք են:

Айк Мамиджанян: Пашинян просто лжет, в тот день была возможность перемирия с сохранением Шуши
Уже в который раз Никол Пашинян говорит о спасении жизней военных и уже в который называемое им число военных меняется, заявил на созванной сегодня пресс-конференции руководитель фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Айк Мамиджанян.
Напомним, накануне, 20 июня с участием Н.Пашиняна состоялось открытое заседание «Следственной комиссии НС, созданной для расследования обстоятельств развязанной 27 сентября 2020 г. военной операции». Оппозиционные фракции НС «Армения» и «Честь имею» в работе заседания не участвовали.
Так, Мамиджанян напомнил, что 12 ноября 2020 года Пашинян говорил о спасении жизней 20 тыс. военных, 16 ноября – 30 тыс., а накануне в Следственной комиссии НС назвал цифру в 25 тысяч.
«Это наилучшим образом демонстрирует, что жизнь армянского военного не представляет никакой ценности для Пашиняна. Это видно также из его действий», – отметил депутат.
Коснувшись встречи Пашиняна с внепарламентскими силами, которая состоялась 19 октября 2020 года, Айк Мамиджанян представил подробности: «От Республиканской партии Армении участвовал Эдуард Шармазанов, в своих публикациях и интервью он неоднократно говорил об этом, но я повторю еще раз. Во время этой встречи Пашинян сказал, что война уже проиграна, сказал, что он просил у нашего стратегического союзника РФ установить флаги РФ в Сюнике. Он отметил, что тогда упоминалось о том, якобы Шуши и предоставление коридора по Сюнику были для него красной линией».
«Пашинян пытается манипулировать темой возвращения беженцев, представляя, что если бы азербайджанцы вернулись, то Шуши был бы заселен на 90% азербайджанцами и фактически не был бы под контролем Республики Арцах», – сказал Мамиджанян, напомнив:
В тексте трехстороннего заявления заявления от 9 ноября 2020 года закреплено – «Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев».
«Задаю вопрос: вернулся ли на данный момент хоть один азербайджанец на находящиеся под контролем Арцаха территории? Следовательно, представлять, что подобная формулировка предполагала потерю Шуши – манипуляция. Пашинян просто лжет. В этот день была возможность перемирия с сохранением Шуши», – сказал Айк Мамиджанян.
«Все смерти, которые произошли в период с 19 октября по 9 ноября, являются прямым следствием длительности Пашиняна», – сказал депутат.