Թբիլիսիի և Բաքվիի միջև վերսկսվել են սահմանազատման և սահմանագծման շուրջ քննարկումները
«Սահմանազատման և սահմանագծման շուրջ պաշտոնական քննարկումները Բաքվի և Թբիլիսիի միջև վերսկսվել են», – Jnews-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Վրատանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Գերատեսչության փոխանցմամբ, թեման քննարկվել է հունիսի 19-ին Թբիլիսիում՝ երկկողմ վրաց-ադրբեջանական քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում։ Դրանց մասնակցել են երկու երկրների փոխարտգործնախարարներ Լաշա Դարսալիան և Խալաֆ Խալաֆովը։
«Բանակցությունների ընթացքում կողմերն անդրադարձել են դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի պետական հանձնաժողովի նոր նիստի անցկացման հեռանկարներին», – հայտնում է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Սահմանազատման շուրջ բանակցությունները երկու երկրների միջև դադարեցվել էին 2020-ին, այն բանից հետո, երբ Վրաստանի դատախազությունը քրեական գործ էր հարուցել դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի երկու վրացի փորձագետների դեմ։
Իրավապահները պնդում էին, որ քարտեզագիրները, ադրբեջանական կողմի հետ քննարկումների ընթացքում, միտումնավոր կերպով սխալ քարտեզներից են օգտվել, ինչի հետևանքով միջնադարյան «Դավիթ Գարեջի» վանական համալիրի մի մասն անցել է հարևան երկրին։

Грузия и Азербайджан обсудили возможность очередного заседания комиссии по делимитации госграницы
Грузия и Азербайджан обсудили вопрос делимитации и демаркации грузино-азербайджанской государственной границы, а именно возможность проведения очередного заседания двусторонней государственной комиссии. Об этом сообщает МИД Грузии.
Как передает jnews, в рамках госкомиссии по делимитации и демаркации границы между странами обсуждается вопрос монастырского комплекса Давид Гареджи. Пещерный комплекс VI века Давид Гареджи находится на полупустынном плато в Восточной Грузии и частично расположен на территории соседнего Азербайджана. Он насчитывает около 20 монастырей и более 5 тысяч келий и простирается примерно на 25 километров вдоль государственной границы.
Совместная комиссия по демаркации и делимитации грузино-азербайджанской границы была создана еще в 1996 году. В течение первых 15 лет она проделала почти 70% работы по уточнению пунктирной линии между странами, но с 2007 года процесс забуксовал. Протяженность общей границы Грузии с Азербайджаном — около 440 километров. Ее треть, включая участок, проходящий через комплекс Давид Гареджи, до сих пор остается несогласованной.
В Тбилиси давно заявляли, что часть комплекса оказалась на территории Азербайджана в результате административного размежевания советских времен. Так, при формировании границ монастырь Бертубани оказался на территории Азербайджана, а Удабно и Чичхитури – непосредственно в пограничной зоне. Вопрос о принадлежности исторического памятника остается открытым до решения совместной комиссии.