Կարող ենք պահպանել Արցախը՝ գտնելով ոչ ստանդարտ, «այլընտրանքային» լուծումներ. Վարդանյան
«Էթնիկ զտման քաղաքականությունն իրականություն դարձնելու նպատակով Ադրբեջանը շարունակում է ճնշումներն Արցախի բնակչության նկատմամբ: Դրանք աստիճանաբար խորանում են՝ ստանալով տարբեր դրսևորումներ: Արդեն 8-րդ օրն է, ինչ Արցախն ապրում է լիակատար շրջափակման պայմաններում: Այստեղ մենք չենք ստանում ո’չ դեղորայք, ո’չ առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, ո ՛չ սնունդ:
Կենսական բոլոր ենթակառուցվածքների գործունեությունը ևս խափանված է: Դեռ հունվարի 9-ից ադրբեջանական կողմի միջամտությամբ կտրված է Հայաստան-Արցախ միակ բարձրավոլտ էլեկտրագիծը, ընդհատված է Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը, վառելիքի բացակայության պայմաններում գրեթե անհնար է դարձել շրջաններից դեպի մայրաքաղաք Ստեփանակերտ և հակառակը տեղաշարժը:
Այս անելանելի թվացող իրավիճակում ուզում եմ խոսել մի փոքր ծրագրի մասին, որը ջերմացնում է: «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունն Արցախում սկսել է նոր ծրագիր, որի շրջանակում Ստեփանակերտում, Մարտունու, Մարտակերտի և Ասկերանի շրջաններում 70-ից ավելի մանկապարտեզներում և առողջապահական հաստատություններում արևային ջրատաքացուցիչներ են տեղադրվելու: Սա նշանակում է, որ անկախ հոսանքազրկումից ու գազազրկումից՝ այս կարևոր սոցիալական հաստատություններն ունենալու են տաք ջուր այլընտրանքային եղանակով՝ արևային էներգիայի շնորհիվ: Սա ևս այն ծրագրերի թվում է, որի «գաղափարի հեղինակը» շրջափակումն է եղել: Փոքրամասշտաբ ծրագիր է, բայց չեզոքացնում է ադրբեջանական կողմի ջանքերի ազդեցությունը առնվազն 70 հաստատության համար:
Այս օրինակը բերելով՝ ուզում եմ ասել, որ կարող ենք: Կարող ենք դիմակայել, կարող ենք պահպանել Արցախը, եթե գործենք խելացի, գտնելով ոչ ստանդարտ, «այլընտրանքային» լուծումներ, ոչ համաչափ, բայց ուժեղ պատասխաններ, որոնք հակառակորդին ստիպելու են հաշվի նստել մեզ հետ: Ամեն ինչ մեր ձեռքերում է:

Рубен Варданян: Мы можем сохранить Арцах, если действовать грамотно, находя нестандартные, «альтернативные» решения
16:50 22/06/2023
Бывший государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Варданян пишет:
«С целью претворения в жизнь политики этнической чистки Азербайджан продолжает оказывать давление на народ Арцаха. Это давление постепенно углубляется, проявляясь в различных формах. Вот уже 8-й день Арцах живет в условиях полной блокады. Здесь мы не получаем ни медикаментов, ни предметов первой необходимости, ни продуктов питания.
Деятельность всей жизненно важной инфраструктуры также нарушена. Ещё с 9 января при вмешательстве азербайджанской стороны перерезана единственная высоковольтная линия электропередач между Арменией и Арцахом, прекращена подача газа из Армении в Арцах, в условиях отсутствия топлива приехать в столицу Степанакерт из районов и обратно стало практически невозможно.
В этой, казалось бы, безнадежной ситуации я хочу рассказать о небольшой программе, которая согревает. Агентство «Мы – наши горы» запустило в Арцахе новый проект, в рамках которого солнечные водонагреватели будут установлены более чем в 70 детских садах и медицинских учреждениях Степанакерта, Мартунинского, Мартакертского и Аскеранского районов. Это означает, что вне зависимости от перебоев с подачей электроэнергии и газа, эти важные социальные учреждения будут иметь горячую воду альтернативным способом, благодаря солнечной энергии. Эта программа в числе тех проектов, «автором идеи» которых является блокада. Это проект малого масштаба, но он, как минимум для 70 учреждений, нейтрализует влияние усилий азербайджанской стороны.
Приводя этот пример, я хочу сказать, что мы можем. Мы можем сопротивляться, мы можем сохранить Арцах, если действовать грамотно, находя нестандартные, «альтернативные» решения, непропорциональные, но сильные ответы, которые заставят противника считаться с нами. Всё в наших руках».