Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող երեխան Արցախից խաղաղապահների ուղղաթիռով  տեղափոխվել է Հայաստան
Վիրուսային էնցեֆալիտ հեմոռագիկ կոմպոնենտով ախտորոշմամբ մեկ տարեկան երեխան (Մոնթե Գ.), ով երկու օր ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում էր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Արևիկ» բուժմիավորման նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում, այսօր ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոն՝ համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալու համար։ Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
«Ռուս խաղաղապահներն ուղղաթիռով Հայաստանի Հանրապետությունից նաև հրատապ անհրաժեշտության դեղորայք են բերել Արցախ՝ և՛ Արցախի բնակչության, և՛ իրենց կարիքների համար:
Հունիսի 15-ից արդեն 10-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և խաղաղապահների կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչպես նաև դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։
ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- հայտնում են ԱՆ-ից։

Годовалый ребенок вертолетом российских миротворцев был транспортирован из Арцаха в медцентр Армении
Годовалый ребенок «Монте Г.) с диагнозом вирусный энцефалит с геморрагическим компонентом, находящийся в крайне тяжелом состоянии в отделении неонатологии и реанимации «Аревик» Минздрава Республики Арцах, сегодня вертолетом российских миротворцев был доставлен в специализированный медицинский центр Армении, чтобы получить соответствующую медпомощь. Об этом сообщают из Минздрава Республики Арцах.
«На вертолете российских миротворцев из Армении в Арцах доставили крайне необходимые медикаменты как для жителей Арцаха, так и для собственных нужд.
С 15 июня уже на протяжении 10 дней, как Азербайджан полностью заблокировал транспортировку арцахских пациентов Международным Комитетом Красного Креста (МККК) и миротворцами по Лачинскому коридору и поставки в Арцах медицинских принадлежностей и медикаментов.
По положению на данный момент в Медобъединении “Аревик” в отделении реанимации и неонатологии находятся 6 детей.
В реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Арцаха находятся 7 пациентов, трое из них в крайне тяжелом состоянии», – говорится в сообщении Минздрава Арцаха.