10 տարվա ընթացքում աշխարհում թմրանյութ օգտագործողների թիվն ավելացել է գրեթե 25%-ով
Աշխարհում թմրանյութ օգտագործողների թիվը 10 տարում աճել է 23 տոկոսով՝ 2011 թվականին 240 միլիոնից 2021 թ-ին հասնելով 296 միլիոնի։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես գրում է «dw.com»-ը, թմրամիջոցների օգտագործման հետ կապված խանգարումներից տառապող մարդկանց թիվը նույն ժամանակահատվածում աճել է 45 տոկոսով՝ հասնելով 39,5 միլիոնի: Նման տվյալներ ներկայացված է ՄԱԿ-ի թմրամիջոցների և հանցավորության հարցերով վարչության զեկույցում, որը հրապարակվել է այսօր՝ հունիսի 26-ին:
Ըստ փորձագետների՝ թմրամոլների թվի աճը միայն մասամբ է բացատրվում աշխարհի բնակչության ընդհանուր աճով։
Մյուս կարևորագույն գործոնը նրանք համարում են սինթետիկ թմրանյութերի աճը, որոնք իրենց «էժան, հեշտ և արագ արտադրության» շնորհիվ արմատապես փոխել են բազմաթիվ անօրինական շուկաներ:
Զեկույցում նշվում է, որ երիտասարդությունը շարունակում է մնալ ամենախոցելի խումբը։ Աֆրիկայում թմրամիջոցների բուժման մեջ գտնվող մարդկանց 70 տոկոսը 35 տարեկանից ցածր է: Ընդ որում, ամբողջ աշխարհում նման բուժում է ստանում այն մարդկանց միայն 20 տոկոսը, որոնք դրա կարիքն ունեն։

Cocaine demand and supply are booming worldwide and methamphetamine trafficking is expanding beyond established markets, including in Afghanistan where the drug is now being produced, Al Jazeera says, citing a United Nations report.
The number of people taking drugs rose by 23 percent to 296 million in 2021 – the most recent year for which data is available – from 240 million in 2011, according to the annual World Drug Report published by the UN Office on Drugs and Crime (UNODC) late on Sunday.
The UNODC said only half the increase can be attributed to the world’s population growth during the period.
Meanwhile, the number of people who suffer from drug use disorders has skyrocketed to 39.5 million, a 45 percent increase over 10 years. Only one in five people received treatment in 2021, the UN report said.
Cocaine seizures have, however, grown faster than production, containing the total supply to some extent, the report said. The upper band of the estimated total supply was higher in the mid-2000s than now.
“The world is currently experiencing a prolonged surge in both supply and demand of cocaine, which is now being felt across the globe and is likely to spur the development of new markets beyond the traditional confines,” the UN report said.