Հարութ Սասունյան. Ռուս-իսրայելցի բլոգերի համարձակ ջանքերը՝ աջակցելու Հայաստանին և Արցախին
Օրերս Armenian Mirror-Spectator-ում կարդացի մի շատ կարևոր հոդված, որտեղ Արամ Արքունը հարցազրույց է վերցրել ռուս-իսրայելցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինից, որը ներկայումս շրջագայության է Կանադայում և Միացյալ Նահանգներում: Նա արդեն  հանդիպումներ է ունեցել հայերի հետ՝ հունիսի 3-ին Կանադայի Տորոնտո քաղաքում, իսկ հունիսի 11-ին` Նյու Յորքում: Նա նաև հանդիպել է Human Rights Watch-ի, Amnesty International-ի և Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի հետ՝ նրանց տեղեկացնելու Արցախում տիրող ծանր իրավիճակի մասին:
Լապշինը ծնվել է Ռուսաստանում և 13 տարեկան հասակում տեղափոխվել Իսրայել։ Նրա կինը Մոլդովայից է և Իսրայել է տեղափոխվել 14 տարի առաջ։ Այնուամենայնիվ, 2017 թվականից նա դեռ սպասում է Իսրայելի քաղաքացի դառնալու հաստատմանը։
2011-ից 2016 թվականներին Հայաստան կատարած իր բազմաթիվ այցերի ընթացքում նա երեք անգամ մեկնել է Արցախ: Ադրբեջանի կառավարությունը նրան ձերբակալելու հրաման է տվել և Բելառուսից պահանջել նրան ուղարկել Բաքու՝ Հայաստանից «Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու» համար։ 2017 թվականին Բելառուսը նրան արտահանձնել է Ադրբեջանին, որտեղ «նա դատապարտվել էր երեք տարվա ազատազրկման, սակայն սեպտեմբերին նրան ներում են շնորհել և ինքնաթիռով ուղարկել Իսրայել, ինչպես ինքն է ներկայացնում, բանտում չորս դիմակավորված անձանց կողմից սպանության փորձից հետո։ Ադրբեջանի կառավարությունը, սակայն, հայտարարել է, որ նա փորձել է ինքնասպան լինել», զեկուցել է Արքունը:
Լապշինն ասաց, որ Իսրայելի Անվտանգության գործակալությունը իրեն բազմիցս հորդորել է դադարեցնել աջակցել Հայաստանին, քանի որ «Ադրբեջանը մեր դաշնակիցն է»։ Նրան խորհուրդ են տվել նաև հետ վերցնել Ադրբեջանի դեմ իր բողոքները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից և ՄԱԿ-ից։ Լապշինը պատասխանել է. «Ոչ, ոչ մի դեպքում։ Ես գնալու եմ մինչև վերջ և հաղթելու եմ»։
2021 թվականի մայիսի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հօգուտ Լապշինի վճիռ կայացրեց ընդդեմ Ադրբեջանի՝ սպանության փորձի, խոշտանգումների և ապօրինի ազատազրկման մեղադրանքով։ Սակայն Ադրբեջանը հրաժարվեց նրան վճարել 30 հազար եվրո փոխհատուցումը։ «Միևնույն ժամանակ, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն 2022 թվականի հուլիսի 19-ին բանաձև ընդունեց՝ դատապարտելով Բելառուսի իշխանություններին՝ Լապշինին ապօրինի ձերբակալելու և նրան Ադրբեջանին արտահանձնելու համար», գրել է The Mirror-ը։
Լապշինը Mirror-ին ասաց, որ իր քննադատությունների պատճառով չի կարող այցելել Ռուսաստան և նախկին խորհրդային երկրներ՝ «բացի Հայաստանից», սակայն հավելեց. «Ես պարզապես ասացի, բացի Հայաստանից, բայց ո՞վ գիտի։ Հայաստանը գտնվում է Ռուսաստանի մեծ ազդեցության տակ»։
«Լապշինը շարունակում է հետամուտ լինել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների դեմ իր սեփական գործին, սակայն պատրաստ է օգնել նաև Հայաստանին։ Նա ասաց, որ հասկացել է՝ «ավելի լավ կլինի ինձ, իմ ընտանիքի և մեր անվտանգության համար մի կողմ թողնել դա և շարունակել մեր հին կյանքը»: Այնուամենայնիվ, նա շարունակեց. «Ես պարզապես չեմ կարող թողնել այն, ինչ անում եմ հօգուտ Հայաստանի և Արցախի, քանի որ Հայաստանում շատ ընկերներ ունեմ։ Նրանցից մի քանիսը զոհվել են ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ։ Ես իրականում սիրում եմ այս երկիրը, ուստի Հայաստանում ինձ իմ երկրորդ տանն եմ զգում», հաղորդում է Արքունը։ Լապշինը հավելեց. «Վեց միլիոն հրեա սպանվեց Հոլոքոստի ժամանակ։ Իրականում շատ հայեր աջակցել են հրեաներին և փրկել նրանց կյանքը: Այսպիսով, ես նույնն եմ զգում»:
Լապշինը Mirror-ին ասաց. «Իհարկե, ես ոչ մի աջակցություն չեմ ստանում Հայաստանի կառավարությունից»: Ավելին, այն փաստը, որ Հայաստանը, կանգնած լինելով գոյաբանական սպառնալիքի առջև, փորձում է խաղաղության պայմանագիր կնքել ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի հետ, կարծես թե բարդ դրդապատճառներ է ստեղծում։ «Նույնիսկ Հայաստանում որոշ քաղաքական գործիչներ փորձեցին ինձ համոզել, որ դա մի կողմ թողնեմ՝ ինչ-ինչ քաղաքական պատճառներով։ Այն, ինչ ես անում եմ Ադրբեջանի դեմ, ինչ-որ կերպ, ինչ-որ առումով, հակասում է Հայաստանի ներկայիս իշխանության ազգային շահերին… Ուստի այս կռվի մեջ ես ինձ մի քիչ միայնակ եմ զգում, բայց այս անգամ, բարեբախտաբար, ունեմ շատ ընկերներ, երկուսն էլ հայ ընկերներ և ամերիկացի և եվրոպացի ընկերներ, որոնք իրականում աջակցում են ինձ»։
«Հայաստանում գտնվելու ժամանակ Լապշինը հանդիպել է [Բաքվի] բանտում  բռնաբարության ենթարկված մի քանի նախկին ռազմագերիների և փորձել համոզել նրանց գնալ իր հետ ԱՄՆ և Եվրոպա՝ ցուցմունք տալու այդ մասին, սակայն, Լապշինի խոսքերով, նրանք անհարմար էին զգում իրենց հետ կատարվածի մասին բացահայտորեն խոսելուց՝ ելնելով հայկական սոցիալական նորմերից կամ մշակույթից», զեկուցեց Արքունը։ Նախկին հայ ռազմագերիները Լապշինին ասել են. «խիստ նախազգուշացումներ են եղել Հայաստանի հետախուզական ծառայությունների կողմից, որ իրենք չշփվեն լրագրողների կամ իրավապաշտպանների հետ։ Կարելի է ենթադրել, որ եթե դա ճիշտ է, ապա այն պայմանավորված է Հայաստանի ներկա անորոշ իրավիճակով, որն ամեն ինչ անում է Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիվ պատերազմից խուսափելու համար»։
Լապշինը ասաց Mirror-ին, որ ԱՄՆ հրեական համայնքի անդամները չեն աջակցում Հայաստանի համար իր իրավապաշտպան գործունեությանը։ Նրանք ասել են. «Ինչի՞դ է պետք Ադրբեջանի հետ գործ ունենալ, քանի որ Ադրբեջանն իրականում Իսրայելի դաշնակիցն է։ Հասկանում ենք, որ դու վատ փորձառություն ես ունեցել Ադրբեջանի հետ, բայց, այնուամենայնիվ, պետք է գլոբալ մտածել։ Սա ռեալպոլիտիկ է։ Այն, ինչ դու անում ես Ադրբեջանի դեմ, հակասում է Իսրայելի ազգային շահերին»։
Լապշինը ափսոսանք հայտնեց, որ ամերիկյան «հայկական համայնքն այդքան պառակտված է և թույլ»։ «Կա անվստահություն Հայաստանի կառավարության և միմյանց նկատմամբ», ասաց նա, և այս իրավիճակը նրան ստիպեց հոգեպես ընկճված զգալ», զեկուցեց Արքունը:
«Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է ինձ հրավիրել իրավապաշտպանների կամ քաղաքական գործիչների հետ հանդիպումների նույնիսկ պետական մակարդակով, ես ավելի քան ուրախ կլինեմ», ասաց Լապշինը Արքունին: Տորոնտոյից և Նյու Յորքից հետո նա մեկնելու է Լոս Անջելես, Սան Ֆրանցիսկո, Սակրամենտո, Լաս Վեգաս, Սիեթլ, Պորտլենդ, Դալլաս, Մայամի և հավանաբար Չիկագո, ինչպես նաև Վանկուվեր, Կանադա։ Այս տարվա վերջին նա նախատեսում է կրկին այցելել Հայաստան։ Սակայն նա հավելեց, որ քաղաքական անկայուն իրավիճակի պատճառով, «Ես երբեք չեմ կարող իմանալ՝ արդյոք ինձ թույլ կտա՞ն մուտք գործել Հայաստան»։

Russian-Israeli blogger's bold efforts to support Armenia and Artsakh
I just read a very important article in the Armenian Mirror-Spectator in which Aram Arkun interviewed Russian-Israeli blogger Aleksander Lapshin who is currently on a tour of Canada and the United States. He already met with Armenians in Toronto, Canada, on June 3, and New York City on June 11. He also met with the Human Rights Watch, Amnesty International and the Committee to Protect Journalists to brief them about the dire situation in Artsakh.
Lapshin was born in Russia and moved to Israel when he was 13. His wife is from Moldova and moved to Israel 14 years ago. However, she is still waiting for approval to become a citizen of Israel since 2017.
During his many visits to Armenia, he travelled three times to Artsakh from 2011 to 2016. Azerbaijan’s government issued a warrant for his arrest and asked Belarus to send him to Baku for “illegally crossing Azerbaijan’s border” from Armenia. Belarus extradited him to Azerbaijan in 2017 where “he was sentenced to three years in prison, but was given a pardon in September and flown to Israel after what he describes as an attempt by four masked men in prison on his life. The Azerbaijani government, however, claimed that he had tried to commit suicide,” Arkun reported.
Lapshin said that Israel’s Security Agency repeatedly urged him to stop supporting Armenia because “Azerbaijan is our ally.” He was also advised to withdraw his complaints against Azerbaijan from the European Court of Human Rights and United Nations. Lapshin replied: “No, no way. I will go to the end and I will win.”
On May 21, 2021, the European Court of Human Rights ruled in Lapshin’s favor in his lawsuit against Azerbaijan for attempted murder, torture and illegal imprisonment. However, Azerbaijan has refused to pay him the compensation of 30,000 euros. “Meanwhile, the United Nations Human Rights Committee adopted a resolution on July 19, 2022 condemning the Belarusian authorities for illegally arresting Lapshin and extraditing him to Azerbaijan,” The Mirror wrote.
Lapshin told the Mirror that because of his criticisms, he cannot visit Russia and the former Soviet countries, ‘except Armenia,’ but added, “I just said except Armenia, but who knows? Armenia is under huge Russian influence.”
“Lapshin continues to pursue his own case against Azerbaijan’s violations of human rights but is committed also to helping Armenia. He understood, he said, that ‘it would be better for me, my family and for our safety, to just leave it aside and continue our old life.’ However, he continued, ‘I just cannot abandon what I do in favor of Armenia and Artsakh because I have many friends in Armenia. Some of them were killed during the second Karabakh war. I actually love this country, so I feel in Armenia like my second home,’” Arkun reported. “Lapshin added, ‘Look, six million Jews were killed during the Holocaust. A lot of Armenians actually supported Jews and saved their lives. So, I feel the same.’”
Lapshin told the Mirror: “‘Of course I do not receive any support from the government of Armenia.’ Furthermore, the fact that Armenia, facing an existential threat, is trying to sign a peace agreement with both Azerbaijan and Turkey, seems to create complicated motivations. ‘Even some of the politicians in Armenia tried to convince me to leave it aside, for some political reasons. What I do against Azerbaijan, somehow, in some ways, is against the national interests of the current Armenian government…So I feel a bit alone in this fighting, but this time, fortunately, I have a lot of friends, both Armenian friends, and American and European friends, who actually support me.’”
“While in Armenia, Lapshin met several former prisoners of war who had been raped in [the Baku] jail and tried to convince them to go with him to the US and Europe to testify about this, but, Lapshin said, they felt uncomfortable about talking about such experiences openly due to Armenian social norms or culture,” Arkun reported. The former Armenian prisoners of war told Lapshin: “there were strict warnings from Armenian intelligence services for them not to communicate with journalists or human rights activists. One can speculate that if true, this is due to the precarious current situation of Armenia, which is doing anything in its power to avoid a new war of aggression by Azerbaijan.”
Lapshin told the Mirror that members of the U.S. Jewish community do not support his human rights activities for Armenia. They told him: “Why do you need to deal with Azerbaijan, because Azerbaijan is actually the ally of Israel. Okay, you had a bad experience with Azerbaijan, but still, you have to think globally. This is realpolitik. What you do against Azerbaijan is against the national interest of Israel.”
Lapshin regretted that the American “Armenian community is so divided and weak.” “There is mistrust of the Armenian government and each other, he said, and this situation made him feel emotionally depressed,” Arkun reported.
“If someone wants to invite me for meetings with human rights activists or politicians even on the state level I will be more than happy [to oblige],” Lapshin told Arkun. After Toronto and New York, he is going to Los Angeles, San Francisco, Sacramento, Las Vegas, Seattle, Portland, Dallas, Miami, and probably Chicago, as well as Vancouver, Canada. Later this year, he plans to visit Armenia again. However, he added, due to the unstable political situation, “I can never know if I am going to be allowed to enter Armenia.”