Անհապաղ դադարեցրեք բանակցությունները. Արցախի ԱԺ-ն հայտարարությամբ դիմեց Վաշինգտոնում գտնվող Արարատ Միրզոյանին
12:54 28/06/2023
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն այսօրվա նիստում հայտարարություն տարածեց, որում քննադատեց  նախօրեին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան, որի հետևանքով ԱՀ ՊՆ  4 զինծառայող է զոհվել:
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընթերցեց հայտարարության տեքստը, որում ասվում է. «Ադրբեջանի ԶՈւ-ն հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ընդունված եռակողմ հայտարարությամբ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հրադադարի ռեժիմը: Սույն թվականի հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերվա ժամը 1:30-ից սկսած տարբեր զինատեսակներից կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության տարածքի ուղղությամբ, որի հետևանքով զոհվել են մեր 4 հայրենակիցները:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման պայմաններում, հրետանային միջոցների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների այս հերթական սպանությունը վկայում է, որ այդ հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, անտեսելով միջազգային հեղինակավոր կառույցների կոչերն ու որոշումները, խաղաղության և երկխոսության կեղծ օրակարգերով սքողված, ցեղասպանական գործողություններով ձգտում է ռազմական, քաղաքական, տնտեսական գործիքակազմերի կիրառմամբ հասնել իր հիմնական նպատակին՝ Արցախի վերջնական հայաթափմանը:
Ուշագրավ և հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար իրականացվող խախտումների  այս նոր միջադեպը, նախորդ դեպքերին համանման,  նույնպես արձանագրվել է այն ժամանակ. երբ ներկայումս ԱՄՆ պետական քարտուղարի միջնորդությամբ Վաշինգտոնում տեղի են ունենում  Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հերթական բանակցությունները՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցերի շուրջ: Դա, անշուշտ, ևս մեկ անգամ վկայում ու հաստատում է, որ «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ տեղի ունեցող այս բանակցությունները նույնպես  իրականում ոչ այլ ինչ են, քան տարածաշրջանում տևական խաղաղության ու կայունության հաստատման մթնոլորտի ձևավորման նմանակում՝ իբր թե միջազգային ջանքերի համատեքստում:
Խորապես անհանգստացած առկա վտանգավոր իրողությամբ՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի անունից դիմում ենք.
-ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին՝ կարեկցանքի հայտարարություններից, հորդորներից և խորհուրդներից զատ ձեռնարկել կոնկրետ գործնական քայլեր, մասնավորապես, պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝   զսպելով նրա ագրեսիվ նկրտումները: Համոզված ենք, որ երկակի ստանդարտներով գործելաոճը ավելի է ոգևորում Ադրբեջանին՝ նրան դարձնելով սանձարձակ և անվերահսկելի։
-Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խաղաղապահ առաքելության շրջանակում առավել կոշտ միջոցներով կասեցնել Ադրբեջանի հակամարդկային, ցեղասպան գործողությունները։
-Վաշինգտոնյան բանակցություններում Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությանը՝ անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած բանակցությունները՝ մինչև Արցախի հետ շփման գծում և ՀՀ սահմաններում լիակատար հրադադարի հաստատումը և այն պահպանելու փաստաթղթային երաշխիքների տրամադրումը, հակառակ պարագայում, բանակցությունների շարունակումը կնշանակի ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ պահվածքի խրախուսում և միջազգային մակարդակով արտոնություն:
Մեր խոնարհումը բերելով հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր չորս նահատակների հիշատակին՝ պատրաստակամ ենք շարունակելու նրանց սուրբ գործը»:

Немедленно прекратите переговоры! Парламент Арцаха с призывом обратился к находящемуся в Вашингтоне Арарату Мирзояну
Национальное собрание Республики Арцах (НКР) приняло заявление, в котором говорится:
«Вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз грубо нарушив установленный трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года в Нагорном Карабахе режим прекращения огня, в ночь с 27 на 28 июня сего года, с 01.30, из различного оружия открыли огонь в направлении территории Республики Арцах, в результате чего погибли 4 наших соотечественников.
В условиях тотальной блокады Арцаха со стороны Азербайджана это очередное убийство граждан Республики Арцах с применением артиллерийских средств и БПЛА свидетельствует о том, что военно-политическое руководство этой республики, игнорируя призывы и решения международных авторитетных структур, под прикрытием фиктивных повесток мира и диалога, своими геноцидальными действиями стремится с применением военных, политических, экономических механизмов добиться своей основной цели: окончательного изгнания армян из Арцаха.
Примечательно и показательно, что этот новый инцидент в свете регулярных нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана, как и предыдущие инциденты, также был зафиксирован в то время, когда сейчас при посредничестве госсекретаря США в Вашингтоне проходит очередной раунд переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана – по вопросам мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта.
Это, безусловно, лишний раз доказывает и подтверждает, что эти переговоры вокруг «мирного договора» также в действительности являются не чем иным, как имитацией формирования атмосферы для установления прочного мира и стабильности в регионе, якобы в контексте международных усилий.
Будучи глубоко обеспокоенным существующей опасной реальностью, мы от имени народа Республики Арцах обращаемся:
Совету Безопасности ООН, руководителям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ: помимо заявлений с выражением сочувствия, призывов и рекомендаций, предпринять конкретные практические шаги, в частности, ввести санкции против Азербайджана, обуздав его агрессивные амбиции. Уюеждены, что применение двойных стандартов еще больше воодушевляет Азербайджан, делая его разнузданным и неуправляемым;
Российской Федерации: в рамках миротворческой миссии гораздо более жесткими средствами пресечь антигуманные, геноцидальные действия Азербайджана;
Делегации Республики Армения на переговорах в Вашингтоне: немедленно прекратить начатые переговоры – до установления полноценного прекращения огня на линии соприкосновения с Арцахом и на границах Республики Армения и предоставления документальных гарантий его соблюдения. В противном случае продолжение переговоров будет означать поощрение агрессивного поведения азербайджанской стороны и привилегированность на международном уровне;
Преклоняясь перед памятью наших четырех соотечественников, отдавших свою жизнь за Родину, мы готовы продолжить их священное дело».