Ադրբեջանական ագրեսիան և բռնաճնշումները հակասում են խնդիրները խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելու եռակողմ հայտարարության դրույթներին․ Արայիկ Հարությունյան
18:43 28/06/2023
Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 28-ին օպերատիվ խորհրդակցություն է հրավիրել՝ քննարկելու ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը:Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից։
«Խորհրդակցության մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են անցած գիշեր Ադրբեջանի հարձակման զոհ դարձած ՊԲ չորս զինծառայողների հիշատակը:
Հարությունյանը շեշտել է, որ Արցախի Հանրապետության և ժողովրդի դեմ շարունակվող ադրբեջանական ագրեսիան և բռնաճնշումները հակասում են խնդիրները խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելու՝ միջազգային հանրության կոչերին և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին և չեն կարող նպաստել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանը: Նա ընդգծել է Արցախի մշտական պատրաստակամությունը խաղաղ կերպով լուծելու առկա հիմնախնդիրները և զերծ մնալու փխրուն իրավիճակի լարումից:
Ադրբեջանի հետ շփման գծում տիրող օպերատիվ իրավիճակի մասին զեկուցումով հանդես է եկել պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը:
Արայիկ Հարությունյանը համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ՝ նպատակաուղղված Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովմանը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Араик Арутюнян: Продолжающаяся азербайджанская агрессия против Республики Арцах противоречит положениям Трехстороннего заявления
19:07 28/06/2023
28 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал оперативное совещание для обсуждения создавшейся военно-политической обстановки. Об этом сообщает пресс-служба президента Республики Арцах.
Участники совещания почтили минутой молчания память четырех военнослужащих Армии обороны, ставших жертвами нападения Азербайджана минувшей ночью.
Президент Арутюнян подчеркнул, что продолжающаяся азербайджанская агрессия и репрессии против Республики Арцах и ее народа противоречат призывам международного сообщества и положениям Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года по решению проблем путем мирных переговоров и не могут способствовать установлению долгосрочного мира в регионе. Президент подчеркнул готовность Арцаха к мирному решению существующих проблем и воздержанию от нагнетания и без того хрупкой ситуации.
Министр обороны Камо Варданян выступил с докладом об оперативной обстановке на линии соприкосновения с Азербайджаном.
Президент республики дал ряд поручений руководителям соответствующих ведомств, направленных на обеспечение безопасности народа Арцаха.