Moody’s վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Կոնվերս Բանկի վարկանիշը
Moody’s Investors Service միջազգային հեղինակավոր վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Կոնվերս Բանկի Վարկունակության բազային գնահատականը (ՎԲԳ) b2-ից b1 և վերահաստատել Բանկի երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշը: Գործակալությունը բարելավել է նաև երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշին տրված հեռանկարը՝ այն սահմանելով «կայուն»:
Ըստ գործակալության, Կոնվերս Բանկի երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշին տրված կայուն հեռանկարը ցույց է տալիս, որ Բանկը կպահպանի իր հիմնարար ցուցանիշների կայունությունն առաջիկա 12-18 ամսվա ընթացքում:
Այս կապակցությամբ Կոնվերս Բանկի ֆինանսական տնօրեն Հրանտ Հակոբյանը նշում է. «Moody’s միջազգային հեղինակավոր գործակալության կողմից Կոնվերս Բանկի ՎԲԳ և երկարաժամկետ ավանդների հեռանկարի բարելավումը վկայում է Բանկի ակտիվների որակի բարելավման և կապիտալի կայունության, ինչպես նաև բանկային համակարգի համար նոր մարտահրավերներով լի այս շրջանում Կոնվերս Բանկի կողմից իրականացվող միջոցառումների և աշխատանքների արդյունավետության մասին: Վստահեցնում ենք, որ Բանկի ֆինանսական կայունության ամրապնդման, իրացվելիության մակարդակի բարձրացման, Բանկի ակտիվների բարձր որակի ապահովումը մեր ամենօրյա աշխատանքն է»:
Moody’s-ի հրապարակման մեջ նշվում է նաև, որ Կոնվերս Բանկի Վարկունակության բազային գնահատականի և ճշգրտված ՎԲԳ-ի բարելավումը b2-ից b1-ի պայմանավորված է վերջին երկու տարվա ընթացքում Բանկի կապիտալի համարժեքության, շահութաբերության և իրացվելիության ցուցանիշների բարելավմամբ: Նշված գնահատականի վերանայումը հիմք է հանդիսացել նաև Բանկի Կոնտրագենտի երկարաժամկետ ռիսկի վարկանիշի՝ B1-ից Ba3 և Կոնտրագենտի երկարաժամկետ ռիսկի գնահատականի՝ B1(cr)-ից Ba3(cr) մակարդակի բարձրացնելու համար:

Moody’s upgrades Converse Bank's rating
Moody’s upgraded Converse Bank’s BCA to b1 from b2 and affirmed the bank’s long-term deposit ratings at B1. The rating agency also upgraded the outlook on the B1 long-term deposit ratings to stable, the bank said in a press release on Thursday.
The stable outlook on Converse Bank's long-term deposit ratings reflects Moody’s view that the bank will maintain its sound fundamentals over the next 12-18 months.
Commenting, Grant Akopian, Converse Bank’s CFO said: “The upgrade of Converse Bank’s BCA and stable outlook reflects the bank’s strengthened asset quality and capital adequacy and is a testament to the efficiency of the measures and the work we have done amid the present challenging environment for the banking sector. We remain committed to delivering robust financial performance, improving our liquidity and assets quality metrics”.
According to Moody’s report, the upgrade of Converse Bank's BCA and Adjusted BCA to b1 from b2 is driven by the bank's strengthened capital adequacy, profitability, and liquidity over the last two years. The upgrade of the bank's long-term CRRs to Ba3 from B1, and the upgrade of the long-term CR Assessment to Ba3(cr) from B1(cr) follows the BCA upgrade.