Այսօր 29-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 12 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 15բուժառուներ՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 29 երեխա, 2-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 79 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Сегодня, 29 июня, 12 пациентов из ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) вместе с сопровождающими были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста. Подробности представляет Минздрав Арцаха.
Согласно информации, в течение дня 15 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, вместе с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
В медобъединении «Аревик» 29 детей проходят стационарное лечение, 2 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации.
В ЗАО «Республиканский медицинский Центр» стационарное лечение проходят 79 пациентов, 7 пациентов находятся в реанимационном отделении, пятеро из них – в крайне тяжелом состоянии.