Վաշինգտոնում Միրզոյան-Բայրամով բանակցությունները շարունակվելու են` ըստ սահմանված ժամանակացույցի. Պետդեպ
23:41 28/06/2023
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը կառուցողական հանդիպում են ունեցել։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է  ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Վեդանտ Պատելը։
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե ԱԳ նախարարների բանակցությունները շարունակվելու են այսօր Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած լուրջ միջադեպից հետո, որի հետևանքով 4 հայ զինծառայող է զոհվել։
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղում զոհերի համար և մեր ցավակցություններն ենք հայտնում նրանց ընտանիքներին` բոլորի ընտանիքներին, որոնք զոհվել են։ Վերջին միջադեպերն առավել ընդգծում են ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ու երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը։ ԱՄՆ-ն հավատարիմ է կողմերին այդ նպատակին հասնելու հարցում օգնություն ցուցաբերելու գործում»,- armeniasputnik.am-ի հաղորդմամբ՝  նշել է  Պատելը։
Պատելն ասել է, որ որ բանակցություններն ու աշխատանքները շարունակվելու են` ըստ սահմանված ժամանակացույցի։
Հիշեցնենք, որ այսօր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն էր տարածել՝ դիմելով Վաշինգտոնում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին՝ «անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած բանակցությունները՝ մինչև Արցախի հետ շփման գծում և ՀՀ սահմաններում լիակատար հրադադարի հաստատումը և այն պահպանելու փաստաթղթային երաշխիքների տրամադրումը, հակառակ պարագայում, բանակցությունների շարունակումը կնշանակի ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ պահվածքի խրախուսում և միջազգային մակարդակով արտոնություն»։
Հիշեցնենք նաև, որ հունիսի 27-29-ը Վաշինգտոնում ընթանում է հայ–ադրբեջանական բանակցությունների հերթական փուլը՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի միջնորդությամբ:

Госдеп: События в Арцахе не повлияли на график встреч глав МИД Азербайджана и Армении
События в зоне карабахского конфликта не привели к приостановке переговоров глав МИД Армении Арарата Мирзояна и Азербайджана Джейхуна Байрамова в Вашингтоне. Об этом заявил в среду на брифинге заместитель главы пресс-службы Госдепартамента Ведант Патель.
Напомним, как передала ранее пресс-служба Минобороны Арцаха, 28 июня с 01:30 подразделения ВС Азербайджана из артиллерийских орудий открыли огонь по армянским позициям в направлении Мартуни и Мартакерта, применив также БПЛА. С армянской стороны 4 погибших.
«Мы очень встревожены гибелью людей в Нагорном Карабахе, выражаем соболезнования семьям всех погибших. Этот инцидент подчеркивает необходимость избегать столкновений, а также важность прочного мира, - сказал представитель Госдепа. - США привержены оказанию содействия сторонам в достижении этой цели. Госсекретарь США Энтони Блинкен напрямую вовлечен в мирный процесс. Прямой диалог является ключом для решения проблем и достижения прочного мира».
По его мнению, встречи Блинкена с главами МИД Армении и Азербайджана 27 июня были конструктивными. Как отметил Патель, США продолжат организовывать контакты в среду и в четверг.
«Мы ждем с нетерпением, что эти переговоры продолжатся», - добавил он.
«Изменений в графике встреч нет. Не могу забегать вперед касательно какого-либо общения с прессой завтра в этой связи. Но все продолжит идти как запланировано», - сказал представитель Госдепа.
Отметим, накануне Национальное собрание Республики Арцах выступило с заявлением, в частности призвав находящуюся на вашингтонских переговорах делегацию Республики Армения немедленно прекратить начатые в Вашингтоне переговоры до установления полного прекращения огня на линии соприкосновения с Республикой Арцах и границах РА, а также предоставления документальных гарантий его соблюдения, в противном случае продолжение переговоров будет расцениваться как поощрение агрессивного поведения азербайджанской стороны и привилегия на международном уровне.