Ադրբեջանն իր հայատյաց պետական քաղաքականությունից ոչ միայն չի հրաժարվել, այլ ավելի են խորացրել թե´ Հայաստանի, թե´ Արցախի նկատմամբ. Թաթոյան
10:35 29/06/2023
«Երեկ ադրբեջանական զինված ուժերն Արցախում սպանեցին են 4 հայ զինծառայողի, որոնք պաշտպանում էին իրենց Հայրենիքը, հայրենի օջախը, իրենց տունն ու ընտանիքը։
Այս նոր հրապարակվող զեկույցում փաստերով, օբյեկտիվ ապացույցներով է հիմնավորված՝ ինչ վիճակ է իրականում ու ինչ է տեղի ունենալու։ Սա ադրբեջանական թշնամանքի ու հայատյաց պետական քաղաքականության բնական հետևանքն է, որից նրանք ոչ միայն չեն հրաժարվել, այլ ավելի են խորացրել թե´ Հայաստանի, թե´ Արցախի նկատմամբ»։

State policy of Armenophobia further deepened in Azerbaijan, ex-ombudsman says
The Tatoyan Foundation led by Armenia’s former human rights defender, Arman Tatoyan, has published a new report on Azerbaijan’s state-level policy of Armenophobia.
Tatoyan states Wednesday’s deadly Azeri attack which killed four Armenian soldiers in Artsakh is part of Baku's deepening hostile policy towards Armenians.
"Yesterday, the Azerbaijani armed forces killed 4 Armenian servicemen in Artsakh, who were defending their homeland, their homes and families," the ex-ombudsman wrote on Facebook on Thursday.
“This newly published report presents facts and objective evidence on the actual situation and what will happen. This is the natural consequence of Azerbaijani animosity and state policy of Armenophobia, which they not only did not abandon, but further deepened,” he said.