Թշնամին շատ է խանգարում գյուղատնտեսական աշխատանքների լիարժեք կատարմանը. Կիչանի համայնքապետ
«Բնակիչների շրջանում, իհարկե, տագնապ ու վախ կար, բայց խուճապի չենք մատնվել: Բոլորս էլ քաջ գիտակցում ենք, որ մատաղ կյանքերը մեր հողի համար են դրվել զոհասեղանին»,- «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Մարտակերտի շրջանի Կիչան համայնքի ղեկավար Արտո Հակոբյանը։
Նա նշել է, որ գյուղում շարունակում են ապրել ու արարել`  խաղաղության հաստատման մասին հույսը չկորցնելով:
Համայնքապետի խոսքով՝ գյուղի` մշակման ենթակա հողատարածքները բավականին մոտ են թշնամու մարտական դիրքերին, ինչի պատճառով 2022 թվականին աշնանացան մշակաբույսերի շատ փոքր ծավալի ցանքս են  կատարել, այն էլ`  միայն ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ:
«Պատրաստվում ենք խոտհարքին, որից հետո նախատեսում ենք մեկնարկել  գարնանացանի աշխատանքները: Բայց համոզված չենք, որ կստացվի, քանի որ թշնամին շատ է խանգարում գյուղատնտեսական աշխատանքների լիարժեք կատարմանը: Հողատարածք ունենք, որը ևս չենք կարողացել մշակել, տեղում առաջացած խոտն էլ ուզում ենք կենդանիների համար որպես կեր բերել, բայց դա ևս չի ստացվում: Մենք լավ ենք հասկանում, որ նրանց նպատակն է ամեն ինչ անել, որպեզի թողնենք ու հեռանանք այստեղից, բայց մենք չենք պատրաստվում թշնամուն ուրախացնել: Անձամբ զրուցել եմ համայնքի բոլոր բնակիչների հետ, բոլորն էլ հաստատակամ են իրենց տներում ապրելու»,- նշել է համայնքապետը:
Ա. Հակոբյանն ասել է, որ գյուղացիները տնամերձ հողատարածքներում բանջարաբոստանային մշակաբույսերի ցանքս են կատարել: Որոշ մշակաբույսերի քաղն արդեն սկսել են: Առատ տեղումների պատճառով այս տարի գյուղում նաև մրգի պակաս է զգացվում:

An Artsakhpress correspondent visited the Chankatagh, Kichan, and Nor Ghazanchi communities of Artsakh's Martakert region in order to understand the sentiments of residents after another provocation by Azerbaijan on Thursday.
"On June 27, at approximately 9:00 p.m., gunshots were heard. The enemy positions fired artillery weapons in the direction of the village. Of course, there was anxiety and fear among the residents, but we did not panic," Arto Hakobyan, the head of the Kichan community, told Artsakhpress and added that they continue to live and work in the village without losing hope for the establishment of peace.
According to the head of the community, the village lands to be cultivated are quite close to the Azerbijani combat positions, that is why in 2022 they planted a very small volume of autumn crops and only in the presence of Russian peacekeepers.
"We are preparing for the hayfield, after which we plan to start the spring planting works. But we are not sure that it will manage, because the enemy greatly hinders the full implementation of agricultural works. We understand very well that their goal is to do everything they can to get us out of here. I personally talked with all the residents of the community, all of them are determined to live in their homes," said the community head.