Մադոննան հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո չի կարողանում վեր կենալ անկողնուց
Ամերիկացի երգչուհի Մադոննան, ով այս շաբաթվա սկզբին դուրս է գրվել հիվանդանոցից բակտերիալ վարակի պատճառով բուժվելուց հետո, դեռ իրեն վատ է զգում և վեր չի կենում անկողնուց։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին գրում է TMZ-ը՝ վկայակոչելով երգչուհու շրջապատին։
Հայտնել են, որ 64-ամյա Մադոննան, ով գտնվում է Նյու Յորքի իր տանը, դեռ սրտխառնոցի նոպաներ է ունենում։
Չնայած հիվանդության պատճառով թույլ լինելուն, երգչուհին ցանկանում է սկսել իր հոբելյանական շրջագայությունը, ինչպես նախատեսված էր, սակայն նրա մենեջեր Գայ Օզրին ուսումնասիրում է առաջին համերգը, որը նախատեսված է հուլիսի 15-ին, ավելի ուշ հետաձգելու տարբերակները:
Երգչուհու շրջապատը նույնպես պնդում է, որ նա դադար վերցնի ու լիովին ապաքինվի հիվանդությունից։ Այս հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռ կայացված չէ։
Հունիսի 24-ին Մադոննայի մոտ բակտերիալ վարակ էր հայտնաբերվել: Երգչուհին մի քանի օր անցկացրել է հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքում։ Ինչպես նշում է TMZ-ը, երգչուհին մոտ մեկ ամիս ջերմություն է ունեցել, սակայն չի համաձայնվել հոսպիտալացմանը, քանի որ չի ցանկացել շրջագայությունը հետաձգել ավելի ուշ ժամկետի։

Madonna is still battling her illness despite being released from the hospital, Page Six says, citing media reports.
Sources told TMZ Thursday that the “Material Girl” singer, 64, has been “vomiting uncontrollably” and is bedridden inside her New York City home.
Madonna — who was hospitalized with a bacterial infection Saturday and later admitted to the ICU — is reportedly still fighting off the effects of her disease.
The insiders claimed she first began puking on Saturday when the symptoms started and that she also “collapsed” at the time.
Sources also previously told Page Six that Madonna had become “unresponsive” at one point and had to be intubated for at least one night at the hospital.
The Grammy winner’s rigorous practice schedule for her “Celebration” tour was previously speculated to be behind her illness.
Sources told Page Six Wednesday that Madonna had been “strenuously rehearsing” for weeks and putting in “12-hour days” in preparation.
However, TMZ reported earlier on Thursday that the music icon had been showing signs of declining health for some time, as she had reportedly been fighting a fever for a month.
Madonna reportedly ignored her symptoms and never saw a doctor because she was laser-focused on her upcoming tour, which was set to kick off on July 15.
The “Express Yourself” singer’s longtime manager, Guy Oseary, who broke the news of his client’s hospitalization, has since confirmed that the tour has been put on hold.