Այսօր Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ, Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանի ծննդյան օրն է։
«Պետական-քաղաքական գործիչ, ով մեծագույն ներդրում ունի Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների կայացման, բանակաշինության գործում, Արցախյան առաջին և Ապրիլյան քառօրյա պատերազմներում հայ ժողովրդի աներկբա հաղթանակներում, ում կյանքի առաքելությունն է հզոր ու բարեկեցիկ Հայաստանի և ազատ ու ինքնիշխան Արցախի համար պայքարում հաղթանակը:
Չնայած բոլոր փորձություններին, արժանապատվորեն ընդունելով կյանքի բոլոր հարվածները, իր գաղափարակից ընկերների ու աջակիցների հետ նա այսօր էլ շարունակում է առաջ նայել, հավատալ և պայքարել:
Շնորհավորում և լավագույն բարեմաղթանքներ ենք հղում Ձեզ, մեծարգո՛ պարոն նախագահ: Մաղթում ենք Ձեզ քաջառողջություն, արևշատություն, ամենայն բարիք:
Թող Աստված Ձեզ անսպառ եռանդ, ուժ ու կորով պարգևի Ձեր առաքելության իրականացման ճանապարհին»,-ասված է ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի հրապարակած շնորհավորական խոսքում։
Սերժ Ազատի Սարգսյանը ծնվել է 1954 թվականի հունիսի 30-ին, Ստեփանակերտ քաղաքում: Ավարտել է տեղի միջնակարգ դպրոցը: 1971 թվականին ընդունվել է Երևանի պետական համալսարան: 1972-1974 թվականներին ծառայել է ԽՍՀՄ զինված ուժերում: 1979 թվականին ավարտել է ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետը:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 1975 թվականին Երևանի էլեկտրատեխնիկական գործարանում` որպես խառատ, աշխատել է մինչև 1979 թվականը:
1979-1988 թվականներին եղել է ԼԿԵՄ Ստեփանակերտի քաղկոմի բաժնի վարիչ, ապա` երկրորդ քարտուղար, առաջին քարտուղար, կոմկուսի Ստեփանակերտի քաղկոմի պրոպագանդայի և ագիտացիայի բաժնի վարիչ, ԼՂ մարզկոմի կուսկազմակերպությունների բաժնի հրահանգիչ, ԼՂ մարզկոմի առաջին քարտուղար Հենրիկ Պողոսյանի օգնական:
1989 թվականից ղեկավարել է ԼՂ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտեն, իսկ 1992 թվականից` դրա հիման վրա ձևավորված և ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հիմքը դարձած ԼՂՀ պաշտպանության ուժերի կոմիտեն:
1990 թվականին ընտրվել է Հայաստանի Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1993-1995 թվականներին եղել է ՀՀ պաշտպանության նախարար:
1995-1996 թվականներին` ՀՀ պետական անվտանգության վարչության պետ, ապա` ազգային անվտանգության նախարար:
1996-1999 թվականներին` ՀՀ ներքին գործերի և ազգային անվտանգության նախարար:
1999 թվականին` ՀՀ ազգային անվտանգության նախարար:
1999-2000 թվականներին` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
1999-2007 թվականներին` ՀՀ նախագահին առընթեր ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
2000-2007 թվականներին` ՀՀ պաշտպանության նախարար:
2007 թվականի ապրիլի 4-ին նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ:
2007 թվականի հունիսի 7-ին կրկին նշանակվել է ՀՀ վարչապետ` գլխավորելով ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններից հետո ձևավորված կառավարությունը:
2008 թվականի փետրվարի 19-ին կայացած նախագահական ընտրություններում ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ: 2008 ապրիլի 9-ին ստանձնել է ՀՀ Նախագահի պաշտոնը:
2013 թվականի փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրություններում վերընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ: 2013 թվականի ապրիլի 9-ին ստանձնել է ՀՀ Նախագահի պաշտոնը:
2018 թվականից ապրիլի 17-ին ԱԺ-ի կողմից ընտրվել է վարչապետի պաշտոնում և Հանրապետության նախագահի հրամանագրով նշանակվել վարչապետ: 2018 թվականի ապրիլի 23-ին ներկայացրել է իր հրաժարականը։
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ է 2006 թվականից, 2006 թվականի հուլիսից մինչև 2007 թվականի նոյեմբերը` կուսակցության խորհրդի նախագահ: 2007 թվականի նոյեմբերին ընտրվել է ՀՀԿ նախագահ:
2006- 2018 թվականներին եղել է Երևանի պետական համալսարանի խորհրդի նախագահը: 2004 թվականից Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահն է:
Ստացել է Արցախի հերոսի կոչում, «Ոսկե արծիվ» շքանշան, ՀՀ «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի, «Տիգրան Մեծ» շքանշաններ, պետական այլ պարգեւներ:

Сегодня день рождения Сержа Саргсяна
По этому поводу офис третьего президента РА опубликовал поздравление, в котором, в частности, говорится:
«Сегодня День рождения третьего Президента Республики Армения, Героя Арцаха Сержа Саргсяна – государственного и политического деятеля, внёсшего величайший вклад в дело становления Республики Армения и Республики Арцах, армейского строительства, неоспоримых побед армянского народа в Первой Арцахской войне и Апрельской четырёхдневной войне, жизненная миссия которого – победа в борьбе за сильную и благополучную Армению, свободный и суверенный Арцах.
Несмотря на все испытания, достойно принимая все удары судьбы, вместе со своими товарищами, единомышленниками и сторонниками он и сегодня продолжает смотреть вперёд, верить и бороться.
Поздравляем и шлём наилучшие пожелания Вам, многоуважаемый господин Президент!
Желаем Вам крепкого здоровья, долголетия, всяческих благ.
Да дарует Вам Господь неистощимую энергию, силу и выдержку на пути реализации Вашей миссии».
Биография третьего президента РА - ниже:
Серж Азатович Саргсян родился 30 июня 1954 года в городе Степанакерте, где окончил среднюю школу.
В 1971 году поступил в Ереванский Государственный Университет.
В 1972-1974 гг. служил в вооруженных силах СССР.
В 1979 году окончил филологический факультет ЕГУ.
Трудовую деятельность начал в 1975 году токарем на Ереванском электротехническом заводе, где проработал до 1979 года.
В 1979-1988 гг. был заведующим отдела, вторым секретарем, первым секретарем Степанакертского горкома ЛКСМ, заведующим отдела пропаганды и агитации Степанакертского горкома компартии, инструктором отдела партийных организаций обкома НКАО, помощником первого секретаря обкома НКАО Генриха Погосяна.
С 1989 года руководил Комитетом сил самообороны Нагорного Карабаха, а с 1992 года - Комитетом сил самообороны НКР, который стал основой Армии обороны НКР.
В 1990 году был избран депутатом Верховного Совета Армении.
В 1993-1995 гг. был Министром обороны РА.
В 1995-1996 гг. - Начальник управления государственной безопасности РА, затем - Министр национальной безопасности РА.
В 1996-1999 гг. - Министр внутренних дел и национальной безопасности РА.
В 1999 г. -Министр национальной безопасности РА.
В 1999-2000 гг. – Руководитель Аппарата Президента РА.
В 1999-2007 гг. - Секретарь Совета Национальной безопасности при Президенте РА.
В 2000-2007 гг. – Министр обороны РА.
4 апреля 2007 года назначен Премьер-министром Республики Армения.
7 июня 2007 года вновь назначен Премьер-министром РА, возглавив Правительство РА, сформированное после выборов в Национальное Собрание РА.
На состоявшихся 19 февраля 2008 г. президентских выборах Серж Саргсян избран Президентом Республики Армения. 9 апреля 2008 г. вступил в должность Президента РА.
На состоявшихся 18 февраля 2013 г. президентских выборах Серж Саргсян переизбран Президентом Республики Армения. 9 апреля 2013 г. вступил в должность Президента РА.
17 апреля 2018 г. Национальным Собранием избран на должность премьер-министра и указом президента Республики назначен премьер-министром.
23 апреля 2018 г. представил свою отставку.
Член Республиканской партии с 2006 года, с июля 2006 года по ноябрь 2007 года – председатель Совета партии.
В ноябре 2007 года избран Председателем РПА. В 2006-2018гг. был председателем Совета Ереванского Государственного Университета.
С 2004 года - президент Федерации шахмат Армении. Получил звание Героя Арцаха, награжден орденом "Золотой орел", орденами РА "Боевой крест" первой степени и "Тиграна Великого". Имеет другие правительственные награды.