Փաստեր՝ Արցախում ՀՀ զինծառայողների գտնվելու մասին ադրբեջանական պնդումների կեղծ լինելու վերաբերյալ
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հրապարակել է փաստեր, որոնք վկայում են Արցախում ՀՀ զինծառայողների գտնվելու մասին ադրբեջանական պնդումները կեղծ են։
«2023 թ․ հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերը Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ իրականացված հերթական ագրեսիայի հետևանքով զոհված չորս զինծառայողներից երկուսի՝ Սամվել Թորոսյանի և Երվանդ Թադևոսյանի մարմինները ՀՀ տեղափոխելու և Եռաբլուրում հուղարկավորելու՝ նրանց ծնողների խնդրանքն ու ԿԽՄԿ֊ի կողմից տեղափոխման հանգամանքն ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից օգտագործվում են՝ պնդելու, որ Արցախում գտնվում են ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչներ։
Ադրբեջանն այս պնդմամբ անթաքույց տեղեկատվական հող է նախապատրաստում Արցախի դեմ նոր հարձակումներ նախաձեռնելու համար, ինչի մասին արդեն իսկ խոսվում է ադրբեջանական լրատվական դաշտում։
Ադրբեջանի այս պնդումը կեղծ է և որևէ աղերս չունի իրականության հետ, որն ապացուցելու համար, զոհված զինծառայողների հարազատների թույլտվությամբ, հրապարակում ենք Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հավաքագրված փաստերը։
Սամվել Տիգրանի Թորոսյանը ծնվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ստեփանակերտ քաղաքում 2003 թվականի դեկտեմբերի 16-ին (Նկար 1` Սամվել Թորոսյանի ծննդյան վկայականը)։ Հաճախել է Ստեփանակերտի համար 7 հիմնական դպրոցը։ Այնուհետև կրթությունը շարունակել է Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի միջին մասնագիտական կրթական ծրագրում (քոլեջ)՝ քաղաքաշինական կադաստր որակավորմամբ (Նկար 2` Սամվել Թորոսյանի դիպլոմը)։ Նա բարձրագույն կրթություն էր ստանում Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան համալսարանի տնտեսագիտության և իրավագիտության ֆակուլտետում՝ տեղեկատվական համակարգեր մասնագիտությամբ (Նկար 3` Սամվել Թորոսյանի՝ ուսանողի անձնական քարտը)։ Սամվել Թորոսյանն Արցախի Հանրապետության քաղաքացի էր, հաշվառված էր Արցախի Հանրապետության Ստեփանակերտ քաղաքում (Նկար 4` Սամվել Թորոսյանի անձնագիրը)։ Զորակոչվել է Ստեփանակերտի զինվորական կոմիսարիատից։ Ընտանիքը և հարազատները մշտապես բնակվում են Ստեփանակերտում։
Երվանդ Հովհաննեսի Թադևոսյանը ծնվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր քաղաքում 2003 թվականի մայիսի 27֊ին (Նկար 5` Երվանդ Թադևոսյանի ծննդյան վկայականը)։ Հաճախել է Բերձորի Վ․Զատիկյանի անվան թիվ 2 միջնակարգ դպրոցը։ Հիմնական կրթությունն ավարտել է 2018 թվականին (Նկար 6` Երվանդ Թադևոսյանի հիմնական կրթության վկայականը)։ Երվանդ Թադևոսյանն Արցախի Հանրապետության քաղաքացի էր, հաշվառված էր Արցախի Հանրապետության Բերձոր քաղաքում (Նկար 7` Երվանդ Թադևոսյանի անձնագիրը)։ Զորակոչվել է Քաշաթաղի զինվորական կոմիսարիատից։ 2020 թ֊ի պատերազմից հետո Երվանդ Թադևոսյանի ընտանիքը՝ որպես բռնի տեղահանված ընտանիք, ապաստան է գտել Հայաստանի Հանրապետության Արարատի մարզում՝ շարունակելով պահպանել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիությունը։
Կանխելու համար ներկայացվող փաստաթղթերի շուրջ հնարավոր շահարկումները՝ հիշեցնենք, որ Արցախի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիների անձը հաստատող փաստաթղթերը տրվում են Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ հաշվառման հասցեի տարբերությամբ: Դա վաղուց հայտնի մոտեցում է, որը կիրառվում է Արցախի չճանաչվածության պատճառով, որպեսզի Արցախի բնակիչները կարողանան ճամփորդել և իրացնել իրենց իրավունքները նաև այլ երկրներում: Այդ մոտեցումը կիրառվում է աշխարհի գրեթե բոլոր չճանաչված պետությունների քաղաքացիների համար՝ հաշվի առնելով միջազգային իրավունքի ու հարաբերությունների բացթողումները մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում:
Սամվել Թորոսյանին ու Երվանդ Թադևոսյանին Հայաստանի Հանրապետության «Եռաբլուր» զինվորական հուշահամալիր-պանթեոնում հուղարկավորելու որոշումը կայացրել են նրանց ծնողները՝ իրենց իրավունքների շրջանակներում: Հարկ է հիշեցնել, որ սա նոր մոտեցում չէ, և նախընթաց տարիներին Արցախի Հանրապետության բազմաթիվ զոհված քաղաքացիներ նույնպես հուղարկավորվել են Եռաբլուրում՝ հաշվի առնելով այդ պանթեոնի համազգային նշանակությունը:
Ինչ վերաբերում է Արցախի Պաշտպանության բանակի շարքերում իբր ՀՀ քաղաքացիների (բնակիչների) զինծառայության վերաբերյալ ադրբեջանական կեղծ պնդումներին, ապա Մարդու իրավունքների պաշտպանի շարունակական փաստահավաք ջանքերը վկայում են, որ 2021թ. ի վեր Արցախում զինծառայություն են իրականացնում միայն Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներն ու բնակիչները: Ուստի, միջազգային հանրության պատասխանատու դերակատարների ուշադրությունն ենք հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ ադրբեջանական կողմը, խրախուսված շրջափակման ու ռազմական ագրեսիաների անպատժելիությամբ, նոր պատրվակներ է փնտրում Արցախի ժողովրդի հանդեպ հերթական հանցավոր գործողությունների իրականացման համար»,-նշել է ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը։

Факты – о несоответствии действительности утверждений Азербайджана о нахождении военнослужащих Республики Армения в Арцахе
15:59 01/07/2023
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Гегам Степанян опубликовал факты о несоответствии действительности азербайджанских утверждений о нахождении военнослужащих Республики Армения в Арцахе.
«Просьба родителей двух из четырех военнослужащих, погибших в результате очередной агрессии Азербайджана против Арцаха в ночь с 27 на 28 июня 2023 года, Самвела Торосяна и Ерванда Тадевосяна, о транспортировке их тел в Армению для захоронения в Ераблуре, осуществлённой МККК, используется азербайджанской пропагандистской машиной для утверждения, что в Арцахе якобы находятся представители вооруженных сил РА.
Этим утверждением Азербайджан подготавливает неприкрытую информационную почву для инициирования новых атак против Арцаха, о чем уже активно говорится в азербайджанском информационном поле. Это утверждение Азербайджана ложно и не имеет ничего общего с реальностью. Чтобы доказать это, с разрешения родственников погибших военнослужащих, мы публикуем факты, собранные Защитником прав человека Арцаха.
Самвел Тигранович Торосян родился в городе Степанакерт Нагорно-Карабахской Республики 16 декабря 2003 года (Изображение 1: свидетельство о рождении Самвела Торосяна). Посещал Степанакертскую начальную школу № 7. Затем продолжил образование в средней профессиональной образовательной программе Шушинского технологического университета (колледж) с квалификацией «градостроительный кадастр» (Изображение 2: диплом Самвела Торосяна). Он получал высшее образование на факультете экономики и юриспруденции Степанакертского университета им. Месропа Маштоца по специальности «Информационные системы» (Изображение 3: студенческая карточка Самвела Торосяна). Самвел Торосян был гражданином Республики Арцах, состоял на учёте в городе Степанакерт Республики Арцах (Изображение 4: паспорт Самвела Торосяна). Был призван в армию из Степанакертского военного комиссариата. Семья и родственники постоянно проживают в Степанакерте.
Ерванд Тадевосян родился в городе Бердзор Кашатагского района Нагорно-Карабахской Республики 27 мая 2003 года (Изображение 5: свидетельство о рождении Ерванда Тадевосяна). Учился в Бердзорской средней школе № 2 им. В. Затикяна. Окончил среднее образование в 2018 году (Изображение 6: свидетельство о среднем образовании Ерванда Тадевосяна). Ерванд Тадевосян был гражданином Республики Арцах, состоял на учете в городе Бердзор Республики Арцах (Изображение 7: паспорт Ерванда Тадевосяна). Был призван из Кашатагского военного комиссариата. После войны 2020 года семья Ерванда Тадевосяна, в качестве вынужденных переселенцев, нашла убежище в Араратской области Республики Армения, продолжая сохранять гражданство Республики Арцах.
Чтобы предотвратить возможные спекуляции вокруг представляемых документов, напомним, что документы, удостоверяющие личность всех граждан Республики Арцах, выдаются Республикой Армения с разницей в их адресе регистрации. Это давно известная практика, которая применяется из-за непризнанности Арцаха, чтобы жители Арцаха могли путешествовать и реализовывать свои права и в других странах. Эта практика применяется в отношении граждан практически всех непризнанных государств мира с учётом упущений в международном праве и международных отношениях в вопросе защиты прав человека.
Решение о захоронении Самвела Торосяна и Ерванда Тадевосяна в военном мемориальном комплексе-пантеоне «Ераблур» было принято их родителями в рамках их прав.
Следует напомнить, что это не новый подход - в предыдущие годы многие погибшие граждане Республики Арцах также были захоронены в Ераблуре, учитывая общенациональное значение этого пантеона.
Что касается ложных утверждений Азербайджана о якобы военной службе граждан (жителей) Армении в рядах Армии обороны Арцаха, то постоянные усилия Защитника прав человека по установлению фактов свидетельствуют о том, что с 2021 года в рядах армии обороны Арцаха военную службу осуществляют только граждане и жители Республики Арцах.
Следовательно, мы обращаем внимание ответственных акторов международного сообщества на то, что азербайджанская сторона, поощряемая безнаказанностью за блокаду Арцаха и военные агрессии против него, ищет всё новые предлоги для совершения очередных преступных действий против народа Арцаха», – написал Степанян.