ԱՀ պետնախարար. Այս ամենը պետք է ավարտ ունենա, Արցախի ժողովրդի համբերությունն անսպառ չէ
«Ընթացիկ տարում Արցախցիները ոչ միայն ստիպված են դիմակայել շրջափակմանը, այլև պարբերաբար բախվում են վնասաբեր բնական աղետների հետ: Արցախի մի շարք համայնքներ արդեն մի քանի անգամ կարկտահարվել են, իսկ երեկ տեղացած կարկուտն ու սելավը նորից մեծ վնասներ է պատճառել Ասկերանի ու Մարտակերտի շրջանի մի շարք համայնքների, վնասվել են ցանքատարածություններ, մարդկանց բնակելի տներ:
ԱՀ գյուղատնտեսության և քաղաքաշինության նախարարությունների մասնագետները արդեն սկսել են վնասի հաշվարկման և հնարավորության սահմաններում՝ պատճառված վնասները վերականգնելու աշխատանքները:
Ամբողջությամբ վնասվել է Մարտակերտի շրջանի Գառնաքար համայնքի կամուրջը, սակայն այլընտրանքային՝ սահմանափակ հնարավորություն ենթադրող լուծումն արդեն գտնվել է, հիշյալ համայնք է ուղարկվել անհրաժեշտ քանակի ալյուր, շուտով կուղարկվի նաև դեղորայք:
Ավելի քան 200 օր է Արցախի Հանրապետությունը անասելի պայքարի մեջ է, Արցախի ժողովուրդը բացահայտորեն, բազմաթիվ դիտորդների աչքի առաջ ենթարկվում է զրկանքների ու տառապանքների, արցախցուն փորձ է արվում հարկադրանքի միջոցով ստիպել հրաժարվել իր ինքնությունից, ուրանալ իր ծննդավայրը, լեզուն, հավատքը, բայց իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ բոլոր քայլերն անցնում են ապարդյուն:

Госминистр Арцаха: У всего должен быть предел, терпение народа Арцаха не бесконечно
В текущем году арцахцам приходится не только противостоять блокаде, но и регулярно сталкиваться с причиняющими ущерб стихийными бедствиями. Ряд общин Арцаха уже несколько раз пострадали от града, а выпавший вчера град и образовавшийся селевой поток снова нанесли большой ущерб ряду общин в Аскеранском и Мартакертском районах, повредив посевные площади, дома людей. Об этом написал государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Гурген Нерсисян.
«Специалисты министерств сельского хозяйства и градостроительства Республики Арцах уже подсчитывают причиненный стихией ущерб и работу по его возмещению в рамках имеющихся возможностей.
Полностью поврежден мост общины Гарнакар Мартакертского района, но альтернативное, предполагающее ограничения решение уже найдено, указанной общине отправлено необходимое количество муки, скоро будут отправлены медикаменты.
Более 200 дней Республика Арцах находится в несказанной борьбе, народ Арцаха открыто, на глазах многочисленных наблюдателей, подвергается лишениям и страданиям, путем принуждения предпринимается попытка заставить арцахцев отречься от своей идентичности, места рождения, языка, веры, но события показывают, что все эти шаги тщетны.