Մեծի Տան Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հեռախոսազրույց է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ րաայիկ Հարությունյանի հետ։
Կաթողիկոսության տարածած հաղորդագրության մեջ ասված է.
«30 Յունիս 2023-ին, հեռաձայնային հաղորդակցութիւն մը կայացաւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետին եւ Արցախի Հանրապետութեան նախագահ Արայիկ Յարութիւնեանի միջեւ։ Նորին Ս. Օծութիւնը անգամ մը եւս վերահաստատեց Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան ամբողջական զօրակցութիւնը Արացխի մեր ժողովուրդին։ Ապա, Վեհափառ Հայրապետը տեղեակ պահեց նախագահը վերջին շրջանին Յունաստանի ու Գանատայի վարչապետներուն եւ Կիպրոսի նախագահին հետ Արցախի հարցին գծով իր ունեցած խորհրդակցութիւններուն եւ յատկապէս յիշեալ անձնաւորութիւններուն մօտեցումներուն մասին։
Նախագահ Յարութիւնեան, իր կարգին, անդրադարձաւ Արցախին դիմագրաւած ներկայ մարտահրաւէրներուն։ Երկու խօսակիցներն ալ կարեւորութեամբ շեշտեցին Արցախի ինքնորոշման իրաւունքը ամուր պահելու հրամայականը»։

Католикос Арам Первый провел телефонный разговор с Араиком Арутюняном
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый провел телефонный разговор с президентом Республики Арцах (НКР) Араиком Арутюняном. Об этом сообщили в католикосате Великого Дома Киликийского.
«В пятницу, 30 июня 2023 года, состоялся телефонный разговор между Его Святейшеством Патриархом Арамом Первым и президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном. Его Святейшество вновь подтвердил полную поддержку католикосата Великого Дома Киликийского нашему народу в Арцахе.
Затем католикос Арам Первый проинформировал о своих имевших место в последний период консультациях с премьер-министрами Греции и Канады, президентом Кипра по вопросу Арцаха и особенно о подходах последних.
Президент Арутюнян в свою очередь коснулся вызовов, с которыми в настоящее время столкнулся Арцах.
Собеседники подчеркнули также важность императива отстаивания права Арцаха на самоопределение», – говорится в сообщении.