Արցախի ՄԻՊ. Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված երկու զինծառայողների մարմիններն այսօր Կարմիր խաչի կողմից տեղափոխվել են ՀՀ
12:02 01/07/2023
Արցախի մարդու Իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը տեղեկացնում է.
«Հունիսի 28-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված երկու զինծառայողների՝ Երվանդ Թադևոսյանի ու Սամվել Թորոսյանի մարմիններն այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից տեղափոխվել են ՀՀ՝ ծնողների ցանկությանը համապատասխան Եռաբլուրում հուղարկավորելու նպատակով:
Ադրբեջանը շարունակում է կեղծ պնդումները, որ զոհված զինծառայողները ՀՀ ԶՈւ ներկայացուցիչներ են եղել՝ հող նախապատրաստելով նոր հարձակումների համար:
Արցախի ՄԻՊ հաստատության կողմից արդեն իսկ հավաքագրվել են անհրաժեշտ փաստեր ու փաստաթղթեր, որոնք կհրապարակվեն շուտով՝ ևս մեկ անգամ ապացուցելով ադրբեջանական պնդումների կեղծ և շինծու լինելը»։

Омбудсмен Арцаха: Тела двух погибших в результате азербайджанской агрессии 28 июня военнослужащих МККК были перевезены в Армению
12:16 01/07/2023
В ответ на запросы СМИ сообщаю, что тела двух погибших в результате азербайджанской агрессии 28 июня военнослужащих – Ерванда Тадевосяна и Самвела Торосяна – сегодня Международным комитетом Красного Креста (МККК) были перевезены в Республику Армения, чтобы в соответствии с желанием их родителей предать их земле в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване. Об этом написал защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики ( НКР)) Гегам Степанян.
«Азербайджан продолжает ложные утверждения о том, будто бы погибшие военнослужащие были представителями ВС Республики Армения. Таким образом Баку подготавливает почву для новых нападений.
Офисом ЗПЧ Республики Арцах уже собраны необходимые факты и документы, которые вскоре будут опубликованы, еще раз доказывая ложь и сфабрикованный характер утверждений азербайджанской стороны», – отметил Степанян.