ԲԴԽ-ն դադարեցրեց բոլոր չորս դատավորների լիազորությունները
ԲԴԽ-ն այսօր հրավիրած նիստում հրապարակեց հինգ դատավորների լիազորությունների դադարեցման մասին որոշումները։
«ԲԴԽ-ն, քննելով ԱՆ պարտականությունները կատարող Լևոն Բալյանի միջնորդությունը Սնանկության դատարանի դատավոր Սամվել Թադևոսյանին, Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աստղիկ Խառատյանին, Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորներ Արտակ Բարսեղյանի և Տիգրան Պետրոսյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի վերաբերյալ, որոշեց Սամվել Թադևոսյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ վարույթը կարճել՝ հաշվի առնելով, որ վերջինի լիազորություններն արդեն իսկ դադարած են։
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աստղիկ Խառատյանին, Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորներ Արտակ Բարսեղյանին և Տիգրան Պետրոսյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունը բավարարել։
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աստղիկ Խառատյանի, Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորներ Արտակ Բարսեղյանի և Տիգրան Պետրոսյանի լիազորություններն էական կարգապահական խախտման հիմքով դադարեցնել։
Որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից ու վերջնական է։ Միաժամանակ խորհուրդը տեղեկացնում է, որ դատավոր Արշակ Վարդանյանն ունի հատուկ կարծիք»,-հայտարարեց ԲԴԽ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Կարեն Անդրեասյանը։
ԲԴԽ-ն դադարեցրեց նաև Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Դավիթ Հարությունյանի լիազորությունները «էական կարգապահական խախտման հիմքով»։

Высший судебный совет (ВСС) Армении на сегодняшнем заседании огласил решения о прекращении полномочий четырех судей.
Отмечается, что ВСС рассмотрел ходатайство исполняющего обязанности министра юстиции Левона Баляна о привлечении к дисциплинарной ответственности судей.
Согласно информации, прекращены полномочия судьи Апелляционного гражданского суда Астхик Харатян, судей гражданской палаты Кассационного суда Тиграна Петросяна и Артака Барсегяна.
По вопросу судьи суда по делам о банкротстве Самвела Тадевосяна, ВСС прекратил производство в части, касающейся его, учитывая его заявление об уходе с поста по собственному желанию.
«Решение вступает в силу с момента его обнародования и является окончательным. В то же время ВСС сообщает, что судья Аршак Варданян высказал особое мнение», – заявил председатель ВСС Карен Андреасян.
ВСС Армении постановил прекратить полномочия судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Арутюняна на основании существенного дисциплинарного нарушения.