Այսօր՝ հուլիսի 3-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ԱՀ Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 8 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 2-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 81 հիվանդ, 10 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

15 patients from Artsakh transferred to Armenia
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of 15 more severely ill patients from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia, the Artsakh Ministry of Health reported.
The patients were transported to specialized medical facilities in Armenia on Monday, the ministry said in a statement.
8 other patients, who have completed their treatment in Armenia, are expected to return home later on Monday.
26 children are undergoing treatment in the Arevik Medical Center. 2 of them are in neonatal and intensive care.
81 adult patients, including 10 critically ill, are in the Republican Medical Center.
The Red Cross resumed medical evacuations from Artsakh to Armenia on June 25, ten days after they were blocked by Baku.
The people of Artsakh have been living under Azerbaijan's unlawful blockade for over six months now.