Միջնորդների մոտեցումները չպետք է կանխորոշեն բանակցությունների արդյունքը․ ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարաություն է տարածել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի հայտարարության կապակցությամբ, որում ասվում է․
«Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպանի՝ 2023 թ․ հուլիսի 3-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարությունների կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում նշել հետևյալը։
Ընդունելով այն կարևոր երկարամյա միջնորդական դերը, որն ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, ունեցել և շարունակում է ունենալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացում, միևնույն ժամանակ կարծում ենք, որ միջնորդների մոտեցումները չպետք է կանխորոշեն բանակցությունների արդյունքը։
Համոզված ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան այնպիսի բարդ և տևական հակամարտության կարգավորումը, ինչպիսին է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հիմնահարցը, կարող է հաջողությամբ պսակվել, այն դեպքում, եթե հակամարտության բոլոր կողմերը և միջնորդները, ամբողջովին գիտակցելով իրենց պատասխանատվությունը, ցուցաբերեն ճկունություն, ստեղծարար մոտեցում, կառուցողականություն և առաջնորդվեն ինչպես միջազգային իրավունքի նորմերով, այնպես էլ համընդհանուր այնպիսի արժեքներով, ինչպիսիք են արդարությունը, արժանապատվությունը և ազատությունը:
Գտնում ենք, որ անսասան հավատարմությունն այս սկզբունքներին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից կուտակված միջնորդական փորձի կիրառումը կնպաստեն հակամարտության արդար ու համապարփակ կարգավորմանը և տարածաշրջանում կայուն ու արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ակնհայտ ցեղասպանական մտադրությամբ իրականացվող նվաճողական և էթնիկ զտման քաղաքականության, շարունակվող անմարդկային շրջափակման, բռնության և ագրեսիայի կրկնվող դեպքերի, աճող ատելության խոսքի և ռազմատենչ հռետորաբանության պայմաններում նմանատիպ հայտարարությունները հիշեցնու են ագրեսորին հանդարտեցնելու քաղաքականություն։ Ինչպես ցույց է տալիս պատմական փորձը, ագրեսորի հանդարտեցումը վերջինիս կողմից ընկալվում է որպես իր ապակառուցողական քաղաքականության խրախուսում, ինչը հանգեցնում է միայն հետագա բռնությունների և մարդկային տառապանքների։
Կրկին ընդգծում ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդար, հավասարակշռված և արժանապատիվ կարգավորման ուղիների որոնումը չպետք է ունենա արհեստական սահմանափակումներ, այլ պետք է հիմնված լինի միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի վրա։ Նորագույն պատմության մեջ և միջազգային պրակտիկայում կան ժողովրդի կամարտահայտության հիման վրա նման բարդ և ձգձգված հակամարտությունների լուծման օրինակներ»։

Mediators' approaches should not predetermine outcome of Karabakh talks – Foreign Ministry
The Foreign Ministry of Artsakh (Nagorno-Karabakh) has criticized U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien for her latest statement that the Artsakh Armenians could live safely under Azerbaijani rule. Below is the full text of a statement released by the ministry on Wednesday.
"In connection with the remarks, made by the US Ambassador to Armenia during an interview with the Armenian Public Television on 3 July 2023, regarding the prospects for the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, we consider it necessary to state the following:
Duly acknowledging the important long-term mediating role that the United States has played and continues to play, as an OSCE Minsk Group Co-Chair, in the peace process to resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict, we nevertheless believe that the approaches of a mediator should not prejudge the outcome of negotiations. We are convinced that the resolution of such a complex and protracted conflict as that between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh can be successful if all parties and mediators show flexibility, creativity, constructiveness with full awareness of their responsibility and are guided both by the norms of international law and universal values, such as justice, dignity and freedom. We believe that continued adherence to these principles, as well as drawing on the accumulated mediation experience of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, will contribute to achieving a just and comprehensive settlement of the conflict and establishing lasting and dignified peace in the region.
Against the backdrop of the continued policy of land grabbing and ethnic cleansing carried out by Azerbaijan against the people of Artsakh with a clear genocidal intent, the ongoing inhuman blockade, repeated acts of violence and aggression, increasing hate speech and militant rhetoric, such statements are reminiscent of the policy of appeasing the aggressor. As history shows, appeasing the aggressor is perceived by the latter as an encouragement to their destructive policies, which only lead to further violence and human suffering.
We reiterate that the search for a fair, balanced and dignified settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict should not be limited by artificial boundaries, but should be based on the norms and principles of international law, including the principle of equal rights and self-determination of peoples, enshrined in the UN Charter. There are examples in recent history and international practice of resolving such complex and protracted conflicts based on respect for the will of the people."