ՄԱԿ-ի առաքելությունը կոչ է արել թալիբներին չփակել գեղեցկության սրահներն Աֆղանստանում
Աֆղանստանի աջակցության ՄԱԿ-ի առաքելությունը կոչ է արել երկիրը փաստացի կառավարող «Թալիբան» շարժմանը չեղարկել Քաբուլում և Աֆղանստանի այլ նահանգներում գեղեցկության սրահների փակման որոշումը, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին։
Հուլիսի 4-ին Աֆղանստանում իշխանության ղեկին գտնվող «Թալիբան» շարժումը հայտարարել էր Քաբուլում և այլ նահանգներում գեղեցկության սրահների գործունեություն արգելելու մասին։
«ՄԱԿ-ը կոչ է անում Աֆղանստանի փաստացի իշխանություններին չեղարկել գեղեցկության սրահների փակման մասին հրամանագիրը ։ Կանանց իրավունքների այս նոր սահմանափակումը բացասաբար կանդրադառնա տնտեսության վրա և հակասում է կանանց ձեռներեցության հայտարարված աջակցությանը», - ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:

Миссия ООН по содействию Афганистану призвала талибов отменить запрет на работу салонов красоты
Миссия ООН по содействию Афганистану (МООНСА) на своей странице в Twitter призвала фактически управляющее страной движение "Талибан" отменить новый запрет на работу салонов красоты в Кабуле и других афганских провинциях. Об этом сообщает РИА Новости.
Во вторник созданное талибами министерство исламской ориентации, повеления благого и запрета предосудительного сообщило о введении запрета на деятельность салонов красоты в Кабуле и других провинциях.
"МООНСА призывает фактические власти (Афганистана - ред.) отменить указ о закрытии салонов красоты. Это новое ограничение прав женщин отрицательно скажется на экономике и противоречит заявленной поддержке женского предпринимательства", - сообщается в заявлении организации.