Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում կարմրուկի 13 դեպք է գրանցվել.Անահիտ Ավանեսյան
«Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում կարմրուկի 13 դեպք է գրանցվել, տարբեր ժամանակներում բռնկումները շարունակվում են, ճիշտ է՝ փոքր ծավալներով»,-կառավարության շենքի դիմաց լրագրողներին հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ պատվաստման աշխատանքները բավականին մեծ թափով ընթանում են:
«Մենք հիմա բուժաշխատողների շրջանում ենք իրականացնում լայնածավալ պատվաստումներ, որովհետև առաջին թիրախը նրանք են, և, ցավոք սրտի, նաև փոխանցողը, երբ որ գալիս է ինչ-որ պացիենտ կարմրուկով:Կարծում ենք, որ այս պատվաստումների արդյունքում պետք է 1-2 ամսվա ընթացքում դեպքեր չլինեն»,-ասաց Ավանեսյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Հայաստանում շարունակում են գրանցվել բերովի դեպքերը:
«Տարածաշրջանում իրավիճակը բավականին լարված է, կան երկրներ, որտեղ բռնկումները շատ ավելի մեծ ծավալների են հասնում, ինչը ցույց է տալիս, որ մենք չենք կարող խուսափել նաև Հայաստանում անընդհատ բերովի դեպքերից»,-ասաց Ավանեսյանը:

A total of 13 measles cases were confirmed in Armenia over the past week, Health Minister Anahit Avanesyan told reporters after a cabinet meeting on Thursday, highlighting active vaccination efforts.
"Massive vaccination of healthcare workers are underway, since they are the primary target, and, unfortunately, also virus carriers after contact with measles patients. We believe that as a result of these vaccinations no new cases should be registered in 1-2 months," Avanesyan noted, adding the health authorities continue to record imported measles cases.
“There are countries which have been hit by large [measles] outbreaks, thus we cannot avoid recurrent imported cases in Armenia,” she added.