«Հրապարակ». Ամենաբարձր մակարդակով հրահանգվել է՝ հնարավորինս խոչընդոտել «Հայաքվեի» գործընթացը
««Հայաքվեի» նկատմամբ դրական վերաբերմունքն անհանգստություն է առաջացրել իշխանության մոտ։ Ամենաբարձր մակարդակով հրահանգվել է՝ հնարավորինս խոչընդոտել գործընթացը: Նախ՝ որոշ համայնքապետեր հրաժարվեցին համայնքապետարանից տարածք տրամադրել, հետո` սպորտային հագուստով անձանց թույլ չեն տալիս մտնել, հիմա էլ ամբողջ թիմով նախաձեռնությունը կապում են նախկինների` Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի հետ, թե սա իշխանության վերադառնալու հերթական փորձն է։
Հիշեցնենք․ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելը քրեականացնելու նպատակով ստորագրահավաք է ընթանում, որպեսզի Հայաստանի անունից Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչող պաշտոնատար անձանց համար պատիժ սահմանվի՝ 10-15 տարի։ Եթե 50 հազար քաղաքացի ստորագրի, նախագիծը կմտնի ԱԺ օրակարգ։ Նախաձեռնողները թաքցնում են, թե այս պահին քանի քաղաքացի է ստորագրել»։

«Грапарак»: На самом высоком уровне дано указание по возможности препятствовать процессу «Айакве»
Газета «Грапарак» пишет, что положительное отношение к сбору подписей инициативы «Айакве» вызывает обеспокоенность властей. На самом высоком уровне дано указание по возможности препятствовать этому процессу.
«Сначала некоторые руководители общин отказались предоставить помещения, потом людям в спортивной одежде не разрешали входить в эти помещения, а сейчас всей командой пытаются связать эту инициативу с бывшими – Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном, якобы это очередная попытка вернуться к власти.
Напомним, в Армении начался сбор подписей с целью криминализации признания Арцаха частью Азербайджана. Предлагается установить для должностных лиц, которые от имени Армении признают Нагорный Карабах частью Азербайджана, наказание в виде лишения свободы на срок от 10-ти до 15 лет. Если законопроект подпишут 50 тысяч граждан, он будет внесен в парламент Армении. Инициаторы скрывают, сколько людей на данный момент подписалось», - пишет газета.