Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում կարմրուկի 13 դեպք է գրանցվել.Անահիտ Ավանեսյան
«Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում կարմրուկի 13 դեպք է գրանցվել, տարբեր ժամանակներում բռնկումները շարունակվում են, ճիշտ է՝ փոքր ծավալներով»,-կառավարության շենքի դիմաց լրագրողներին հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ  պատվաստման աշխատանքները բավականին մեծ թափով ընթանում են:
«Մենք հիմա բուժաշխատողների շրջանում ենք իրականացնում լայնածավալ պատվաստումներ, որովհետև առաջին թիրախը նրանք են, և, ցավոք սրտի, նաև փոխանցողը, երբ որ գալիս է ինչ-որ պացիենտ կարմրուկով:Կարծում ենք, որ այս պատվաստումների արդյունքում պետք է 1-2 ամսվա ընթացքում դեպքեր չլինեն»,-ասաց Ավանեսյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Հայաստանում շարունակում են գրանցվել բերովի դեպքերը:
«Տարածաշրջանում իրավիճակը բավականին լարված է, կան երկրներ, որտեղ բռնկումները շատ ավելի մեծ ծավալների են հասնում, ինչը ցույց է տալիս, որ մենք չենք կարող խուսափել նաև Հայաստանում անընդհատ բերովի դեպքերից»,-ասաց Ավանեսյանը:

Глава Минздрава: За последнюю неделю в Армении зафиксировали 13 новых случаев кори
«За последнюю неделю зафиксировано 13 новых случаев кори, в разные периоды вспышки продолжаются, хоть и в небольших масштабах», – заявила после заседания правительства Армении министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Министр сообщила, что активно ведутся работы по вакцинации.
«Сейчас проводятся масштабные работы по вакцинированию медработников, поскольку они являются первой мишенью, и, к сожалению, также переносчиками, когда принимают пациентов с корью. Полагаем, что в результате этих вакцинаций в течение 1-2 месяцев новых случаев не должно быть зафиксировано», – отметила Аванесян.
Она сообщила также, что в ситуация в регионе остается напряженной: «Есть страны, в которых вспышки достигают больших масштабов, это демонстрирует, что мы не можем избегать также случаев, ввезенных в РА».