Արցախից 17 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ հուլիսի 7-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 17 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 15 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 44 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 87  հիվանդ,  5  բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Сегодня, 7 июля, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста 17 пациентов переведены из «Республиканского медицинского центра» Республики Арцах в специализированные медицинские центры РА.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, в течение дня 15 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению вернутся на машинах МККК в Арцах.
44 детей проходят стационарное лечение в медобъединении «Аревик», 5 находятся в отделении неонатологии и реанимации.
87 пациентов проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 5 пациентов находятся в реанимационном отделении, 4 из них в крайне тяжелом состоянии.