Twitter-ի սեփականատեր Էլոն Մասկը հաստատել է, որ ընկերությունը հայց կներկայացնի Meta կորպորացիայի դեմ, որը հուլիսի 5-ին գործարկել է Threads առցանց հարթակը: Այն դիտարկվում է որպես Twitter-ի մրցակից:
«Մրցակցությունը լավ է, խաբեությունը՝ ոչ»,- գրել է Մասկը Twitter-ում՝ ի պատասխան այն հաղորդագրության, որ ընկերությունը մտադիր է դատի տալ Meta-ին «Twitter-ի առևտրային գաղտնիքների և մտավոր սեփականության համակարգված, կանխամտածված և ապօրինի յուրացման համար»:
Ավելի վաղ Semafor պորտալը հայտնել էր, որ Twitter-ը մտադիր է դատի տալ Meta-ին: Ըստ աղբյուրի՝ հուլիսի 5-ին նոր առցանց հարթակի գործարկումից անմիջապես հետո «Quinn Emanuel» ընկերության իրավաբան Ալեքս Սփիրոն, որը ներկայացնում է Twitter-ի շահերը, նամակ է հղել Meta-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգին, որում կորպորացիային մեղադրել է այն բանում, որ այն օգտագործում է Twitter-ի մտավոր սեփականությունն իր նոր արտադրանքում:
Հուլիսի 6-ին Ցուկերբերգը հայտնել է, որ նոր հարթակի բաժանորդների թիվը հավելվածի գործարկումից մեկ օրում հասել է 30 միլիոնի

Маск подтвердил иск против корпорации Meta из-за Threads
Владелец Twitter Илон Маск подтвердил, что компания подаст иск против корпорации Meta, запустившей 5 июля онлайн-платформу Threads, которая рассматривается как конкурент Twitter. Об этом сообщает ТАСС
«Конкуренция - это хорошо, жульничество – нет», - написал Маск в четверг в Twitter в ответ на сообщение о том, что компания намерена подать в суд на Meta за «систематическое, преднамеренное и незаконное присвоение коммерческой тайны и интеллектуальной собственности Twitter».
Ранее в четверг портал Semafor сообщил, что Twitter намеревается подать в суд на Meta. По его информации, вскоре после запуска новой онлайн-платформы в среду Алекс Спиро, юрист компании Quinn Emanuel, представляющий интересы Twitter направил письмо на имя главы Meta Марка Цукерберга, в котором обвинил корпорацию в том, что та использует интеллектуальную собственность Twitter в своем новом продукте.
Приложение Threads стало доступно для скачивания в американском сегменте магазина приложений App Store в среду в 19:00 по времени восточного побережья США (02:00 мск 6 июля). В четверг Цукерберг сообщил, что число подписчиков новой платформы достигло 30 млн менее чем за сутки после запуска приложения.