Երասխում մետալուրգիական գործարանի աշխատանքը կաթվածահար վիճակում է
Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի աշխատանքը կաթվածահար վիճակում է, այս մասին «Sputnik Արմենիա»-ին հայտնել է մետաղաձուլարանը կառուցող «Ջի Թի Բի Սթիլ» ընկերության տնօրեն Տիրան Հակոբյանը։
Պատճառը Ադրբեջանի կողմից գործարանի թիրախավորված լինելն է։ Չնայած հանգամանքին, որ դրա տարածքում բարձրացվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դրոշները` Ադրբեջանի ԶՈւ–ն պարբերաբար կրկին կրակ է բացում գործարանի ուղղությամբ։ Իսկ հունիսի 14-ին տեղի ունեցած հրաձգության հետևանքով հաստատությունում աշխատող Հնդկաստանի երկու քաղաքացի է վիրավորվել։
Հակոբյանը նշել է, որ շուրջ մեկ շաբաթ է՝ գործարանն աշխատում է սահմանափակ ռեժիմով։
«Ցանկացած տեխնիկայի շարժ թիրախավորված է, դրանով պայմանավորված շատ սահմանափակ աշխատանքներ են տեղի ունենում», - ասել է տնօրենը։
Նա միևնույն ժամանակ տեղեկացրել է, որ վիրավորում ստացած Հնդկաստանի քաղաքացիները հիվանդանոցից դուրս են գրվել և վերադարձել են իրենց աշխատանքին։

The construction of a smelting plant in the Armenian border village of Yeraskh has been paralyzed due to shootings from nearby Azerbaijani army positions, Tiran Hakobyan, CEO of the GTB Steel LLC building the plant, told Sputnik Armenia on Friday.
The under-construction plant has repeatedly come under Azerbaijani fire since June 13. GTB Steel hoisted Armenian and U.S. flags at the construction site on June 20, but it did not stop Azerbaijani shootings.
Two Indian nationals involved in the construction works were seriously wounded in a cross-border fire from Azerbaijani positions on June 14.
“Any machinery movement is being targeted. That’s why the construction works have been curtailed,” Hakobyan said.
Also, he noted that the two wounded Indian workers had been discharged from the hospital and returned to work.