Հայկական աշխարհը ոչ լիովին է հասկանում իրավիճակը և փորձում  օգնել Արցախին. Ռուբեն Վարդանյան
«Մենք ուենք շատ լուրջ խնդիր, որ հայկական աշխարհը ոչ լիովին է հասկանում իրավիճակը և փորձում օգնել Արցախին՝ ոչ թե նրա համար, որ այնտեղ ապրում են 120 հազար հայրենակիցներ, այլ որովհետև Արցախն մեր արմատներից մեկն է, որը մեզ պահպանում է որպես հայ ազգ»,-«Հայաստն-Սփյուռք-Արցախ համագործակցություն»  թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց ԱՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ խնդիրն ավելի է խորացվել Հայաստանի իշխանությունների հնչեցրած թեզերով, թե Արցախը իրենց գլխացավանքն է և, եթե նրանից ազատվեն, ապա Հայաստանը կունենա խաղաղություն:
Վարդանյանը հայտարարեց, որ իշխանությունները արդեն հարվածում են արժեքային համակարգին՝ Արարատ Սարի, «Նեմեսիս»-ի հուշահամալիրի հայտնի դեպքերով, դասալիքների, ոչ երջանիկ կանանց մասին հայտարարություններ անելով:
«Արցախը գտնվում է ծանր վիճակում, իսկ հայության մյուս թևը չի պատկերացնում այդ ծանր վիճակը և Արցախի կարևորությունը»,-ասաց ԱՀ նախկին պետնախարարը և հեվելց. «Արցախի կարևորությունը ոչ միայն արցախցիների այլ ամբողջ հայկական աշխարհի համար է ես ուզում եմ նորից հիշեցնել, որ Մեսրոպ Մաշտոցի առաջին դպրոցը բացվել է Ամարաս վանքում և Արցախը ոչ միայն ունի հազարավոր տարիների պատմություն, այլև հազվագյուտ տեղերից է որտեղ պահպանվել է հայկական մթնոլորտը»:
Վարդանյանը նաև հայտնեց, որ Արցախի շրջափակումն ամեն օր բարդացնում է իրավիճակը, չկա բենզին, դիզվառելիք, տարիքով մարդիկ չեն կարողանում դեղեր գնել:
«Շրջափակումն ունի մեկ լավ կողմ՝ մենք բոլորս այդտեղ մեկ նավի մեջ ենք, բոլորս հավասար ենք: Սակայն, անջատվածությունը շատ վատ բան է, այն բերում է անտարբերության»,-ասաց նա:

Рубен Варданян: Проблема в том, что армянский мир не до конца понимает ситуацию в Арцахе
«Перед нами стоит серьезная проблема, что армянский мир не полностью понимает ситуацию и пытается помочь Арцаху не потому, что там проживает 120 тысяч армян, а, поскольку Арцах – один из наших корней, сохраняющих нас как нацию», – заявил в ходе обсуждения на тему «Армения-Диаспора-Арцах» бывший госминистр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Варданян.
По его словам, эта проблема ещё больше усугубилась из-за озвученных действующими властями Армении тезисов, в частности, что Арцах – это их головная боль, и, если освободиться от неё, то в Армении будет мир.
Р. Варданян заявил, что власти бьют по системе ценностей, в частности, заявления о горе Арарат, памятнике участникам операции «Немезис», дезертирах, несчастных женщинах.
«Арцах находится в тяжелой ситуации, а другое крыло армянства не представляет эту тяжелую ситуацию и важность Арцаха», – заявил бывший госминистр Арцаха и добавил: «Хотел бы вновь напомнить о важности Арцаха не только для арцахцев, но и для всего армянского мира, ведь первая школа Месропа Маштоца открылась в монастыре Амарас, и у Арцаха не только тысячелетняя история, но это одно из редких мест, где сохранилась армянская атмосфера».
Р. Варданян сообщил также, что блокада Арцаха с каждым днем усугубляет ситуацию, нет бензина, дизтоплива, пожилые люди не могут покупать лекарства.
«У блокады есть единственная положительная сторона – все мы здесь в одной лодке, все равны», – отметил он.