Արդարադատության միջազգային դատարանը հաստատեց, որ Ադրբեջանը չի կատարել իր որոշումը և պարտավոր է կատարել այն. Արտակ Բեգլարյան
10:20 08/07/2023
Արցախի նախկին ՄԻՊ, պետախարար Արտակ Բեգլարյանը Թվիթերի իր էջում գրել է.
Ի՞նչ է նշանակում Արդարադատության միջազգային դատարանի հուլիսի 6-ի որոշումը Քաշաթաղի (Լաչին) միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու մասին Հայաստանի հայտարարության վերաբերյալ։
1. Դատարանը հաստատել է 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխափան տեղաշարժն ապահովելու համար։ Այս հաստատումն արդեն իսկ նշանակում է դատարանի դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանը չի կատարել այդ որոշումը և պարտավոր է կատարել այն։
2. Դատարանը համարել է, որ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի վճիռը լրացնելու անհրաժեշտություն չկա։ Այսինքն՝ ենթադրվում է, որ դատարանը չի որոշել խորանալ տարբեր քաղաքական և տեխնիկական կետերի մեջ: Ամեն դեպքում, այս որոշման մանրամասները հնարավոր կլինի պարզ հասկանալ մի քանի օրից, երբ այն հրապարակվի։
3. Ակնհայտ է, որ այս որոշումը չի նշանակում ադրբեջանական ապօրինի անցակետի օրինականացում, բայց կարող է ունենալ նաև հակասական մեկնաբանություն, քանի որ հաստատում է խախտված երթևեկության առկայությունը։ Ինչ միջոցներով է ադրբեջանական կողմը խախտում երթևեկությունը (անցակետ, բանակ, բետոնապատնեշներ, ահաբեկիչներ), դատարանը սրան չի անդրադարձել։
Մնում է, որ միջազգային հանրությունը (առաջին հերթին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը) համապարփակ և հրատապ միջոցներ ձեռնարկի փետրվարի 22-ի վճիռը պատշաճ կերպով իրականացնելու համար՝ հատկապես հունիսի 15-ից մարդասիրական մատակարարումների ամբողջական դադարեցման համատեքստում։

Артак Бегларян: Что означает решение Международного суда ООН по заявлению Армении об установке азербайджанского КПП в Кашатагском коридоре?
10:13 08/07/2023
Советник Государственного министра Республики Арцах (Нагорный Карабах) Артак Бегларян в своем Telegram-канале пишет:
«Что означает решение Международного суда ООН от 6 июля по заявлению Армении об установке азербайджанского КПП в Кашатагском (Лачинском) коридоре?
1. Суд подтвердил свое решение от 22 февраля 2023 года, которым обязал Азербайджан принять все меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор. Это подтверждение уже означает позицию суда о том, что Азербайджан не выполнил данное решение и обязан его выполнить.
2. Суд посчитал, что в дополнении решения от 22 февраля 2023 года нет необходимости. Иными словами, предполагается, что суд не предпочел вдаваться в подробности различных политических и технических моментов: в любом случае детали этого решения можно будет четко понять, когда через несколько дней будут опубликованы его причины.
3. Очевидно, что это решение не означает легитимизации азербайджанского незаконного КПП, но может иметь и противоречивую интерпретацию, поскольку подтверждает наличие нарушенного движения. Какими средствами азербайджанская сторона нарушает движение (блокпост, армия, бетонные барьеры, активисты-террористы), суд на это не ссылался.
Международному сообществу (в первую очередь Совету Безопасности ООН) остается принять всеобъемлющие и срочные меры для надлежащего исполнения решения суда от 22 февраля, особенно в условиях полной приостановки гуманитарных поставок с 15 июня».