«Իրականությունը PR-ով փոխարինելը չարագործություն է, իսկ եթե դրանով զբաղվում է բարձր պաշտոնյան՝ դառնում է չարիք։ Սեփական կաշին փրկելու նպատակով այլոց զրպարտելն անբարոյականություն է։ Իսկ այնտեղ զրպարտանքի շատ մեծ չափաբաժին կար»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն՝ անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի նիստերի ընթացքում Փաշինյանի արած հայտարարություններին։
Մեջբերելով հոգեբանների պնդումները, Սարգսյանը նշեց, որ ստախոսներն ի վերջո հասնում են մի հանգրվանի, երբ իրենք են սկսում իրենց ստերին հավատալ։
Բայց դա հուսադրող հանգամանք է։ Նաև ասում են, որ դա ստախոսության վերջին փուլն է։ Հույս ունեմ, որ մենք գտնվում ենք այդ վերջին փուլում»,- ասաց Սարգսյանը։
Լրագրողի հստակեցնող հարցին,թե ասինքն՝ մեզ սպասվո՞ւմ են ներքին գործընթացներ, Սերժ Սարգսյանն ասաց․ «Այո, իհարկե սպասվում են։ Իսկ լրջորեն պատասխանել մի մարդու, որը հրապարակավ խոստովանում է ՝ զինվորականները 10-ից ավելի անգամ իրեն խաբել են 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։ Պատկերացնում եք մարդ, ում 10 անգամ կարող են խաբել և ինքը դա չզգա։ Այսինքն՝ կառավարման ի՞նչ ունակություններ կամ գիտելիքներ պետք է ունենա այդպիսի մարդը։ Մեր ամբողջ ողբերգության պատճառը դրանում է»։
Մեկ այլ հարցին,թե Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ իշխանության գալուց հետո իր մոտ կասկածներ են առաջացել, որ պատերազմ է լինելու և դրա համար են նրան թույլ տվել գալ իշխանության, ՀՀ երրորդ նախագահն ասաց․
«Ինքը իշխանության գալուց հետո է իմացե՞լ : Բա եթե դրանից հետո է իմացել, ինչի են իրենք հղում անում 2016-ի, 2017-ի իմ ասածների վրա: Բա եթե իմացել են, որ այդպես է, ինչի՞ էին իրենց «ճղում» իշխանության գալու համար: Ես եմ ասե՞լ՝ «կամ ես եմ լինելու վարչապետ, կամ Հայաստանը վարչապետ չպետք է ունենա»: Այդ մարդկանց բոլոր ասածները իմ նախորդ ասածների մեջ տեղավորվում են»:

«Подмена реальности PR-ом – злодеяние, а если этим занимается высокопоставленное должностное лицо, то это становится злом. Клеветать на других ради спасения собственной шкуры просто аморально. А там была очень большая доля клеветы», – заявил накануне, 7 июля, в беседе с журналистами третий президент Армении Серж Саргсян, обратившись к заявлениям премьер-министра РА Никола Пашиняна, озвученные им в ходе заседания Следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны в Арцахе.
Серж Саргсян отметил также, что психологи говорят, что лжецы, в конце концов, достигают точки, когда начинают верить в собственную ложь.
«Но есть одно обнадеживающее обстоятельство – они также говорят, что это последняя стадия лжи. Надеюсь, что мы находимся на этой последней стадии», – пояснил третий президент РА.
На уточняющий вопрос журналиста, ожидают ли нас внутренние процессы, С. Саргсян сказал: «Да, конечно, ожидаются. Как может не быть процессов? Что серьезно ответить человеку, который публично признается в том, что военные во время 44-дневной войны более 10 раз обманули его. Вы представляете человека, которого можно 10 раз обмануть, и он не понял этого? То есть, какими управленческими способностями, или какими знаниями должен обладать такой человек? Вся наша трагедия состоит в этом».
Комментируя заявление Никола Пашиняна, в частности, что у него возникли подозрения по поводу возможности войны после прихода к власти и только поэтому ему «позволили» прийти к власти, С. Саргсян сказал:
«Об этом он узнал после прихода к власти? А если он узнал после этого, то почему они ссылаются на мои слова в 2016 году, в 2017 году? Если они знали, дело обстоит так, то почему так рвались во власть? Это я сказал, ″либо я буду премьером, либо в Армении не будет премьера″? Все слова этих людей умещаются в мои предыдущие заявления».